Индия: Акшардам – осмото чудо на света
етикети: Akshardham, Акшардам, Индия, мурти, Нойда, Суаминараян, хиндуизъм, храм
Swaminarayan Akshardham – храм на изкуството, ценостите и вярата.
Акшардам се намира в източната част на Делхи, съвсем близо до градчето Нойда (Нойда е сателитен град долепеп до Делхи). Лесно се открива, защото има метро линия до мястото. Ако сте с кола трябва да се движите по Noida Link RD.
Отдалеч се вижда величието и мащабността на храма. С гордост индииците казват че Акшардам е уникално място, където чужденците като нас могат да усетят индийския дух, гордеещ се с миналото си, вярващ в настоящето и благословящ бъдещето. Тези думи бяха с нас през цялата ни разходка.
Единственото нещо, което ни натъжи беше, че снимането в целия комплекс е строго забранено. Всъщност това е нормално за повечето популярни хинду храмове, както разбрахме по-късно така че не се разочаровайте, а използвайте пълноценно времето за да разглеждате и да се наслаждавате със всички сетива.
За да влезете в двора минавате през две големи проверки. На портала оставяте мобилният си телефон, камерата, чантата, портмонето, всякакви електронни устройства, ако носите такива с вас. Мерките за сигурност са на доста високо ниво.
Акшардам е построен само за 5 години. Удивляващи са желанието и силата на 11 000-те доброволци участвали в построяването на величествената сграда. Художници, занаятчии, работници..всички те посветили общо 300 милиона часа, отдадени на работата си, вярата си и най важното – общата цел – построяването на храма.
За построяването на палата-паметник били използвани 12 000 тона бял мрамор( в хинду религията символ на чистота и вечния мир) и розов камък (в хинду религията символ на разцвета), донесен от Раджастан.
Любопитно е че за строежа на основната сграда на храма не е използвано никакво желязо. Големите плочи били носени за ръчна изработка в градове, които са на около 500-600 километра от Делхи. След като били издялкани по пределен начин те били връщани в Делхи и сглобявани като пъзел. Храмът е висок 40 метра, дълъг е 96м, а е широк 84м. Впещатляващи размери, който са вкарали Акшардам в Книгата на Гинес като най-големият Хинду храм на Земята.
На 6-ти ноември 2004 година президентът Абдул Калам ( Dr APJ Abdul Kalam ) и министър-председателя, в присъствието на Прамук Сами Махарадж откриват Акшардам с шоу, превеждащо ни през индийските древни времена (индийското изкуство, танци,изкуство и традиции) и зареждащо ни с вяра за прогреса и щастието на човечеството.
С влизането ни посреща първо една красива и голяма арена с десет порти, от които текат като завеса тънки струи вода. Тези порти са символ на десетте посоки в света. След това виждаме огромна порта, по които стени и колони са изляти 869 скулптури на пауни, които са заели грациозни стойки. В Индия паунът е символ на красота и чистота. Преминали вече през портата за пръв път виждаме негово величие храма Акшардам.
Под основния купол е статуята на Суаминараян, която е 3,4 м висока. Статуята е заобиколена с мурти, които са направени от същия златист материал ( paanch daatu ), включващ в себе си 5-те елемена на Хинду религията. Впечатляващи са и колони, украсени с невероятни скулптури. Общия т им брой в храма е 1 152броя, от които на 234 са издялани животни, цветя, хора,фигурки . А общият брой скулптури на фигури са повече от 20 000.
Gajendra Pith – така се казва стена дълга 326 метра, на която има скулптури на 148 слона в истински размер. Всичките ръчно изработени. Има различни сцени на слонове – слонове сред природата, сред хората и сред божествата. Тук човек усеща смесицата от изящно изкуство, сръчността на хора, изящната красота и вечната мъдрост.
На стените на двореца са изработени от камък около 200 мурти, за които казват че живеят в храма и го пазят. От трите страни има направени изкуствени водни басейни, чиято вода е специална, защото е съчетание от водите на 151 свещени реки и езера от Индия. Тук има отляти от олово 108 глави на крави. Те символизират 108-те имена на хиндуиския Бог. Обясняват ни, че 108 е едмо от най-свещенните числа в хинду религията, защото е свързано и с астрологията.
Един ден не е достатъчен за да разгледате цилят комплекс. Ако се изморите и огладнеете може да похапнете в заведения за хранене Рremvati Upahargruh (близо до изхода). Там ще ви предложат разнообразни вегетариански ястия, специалитети от севрната и южната индийска кухня, сладки, сокове.
Може да си купите и сувенир, каталог с картички за спомен,книга, видео или аудио касета от магазина Akshar Haat. Той е в ляво в близост до ресторанта.
За още по-вълнуващо преживяване в Акшардам ви препоръчваме да посетите Аудио визуалното шоу ( Audio Animatronic Show ). Ще се пренесете в 18ти век и чрез електронни кукли, звуци, светлини и специлани ефекти ще сте свидететли на живота на Баиян Суаминараян. След това може да се забавлявате в Нелкан Даршан, където на широк екран ще гледате постановка на традициите и живота в Индия от преди 2 века.
Не са за изпускане и „Музикалните фонатани на вечният живот”. Водното шоу започва в 18:45 часа. Ако искате да го видите трябва да сте точни, защото то трае само 12 минути. Под звуците на индийски ритми водата танцува в правилни геометрични фигури, които свидетелстват за напредналите знания на древна Индия в областта на математиката и геометрията. Шоуто предства кръговрата на живота- от създаването на света, през развитието, та до края на света; вечната връзка между човека, природата и Бог. Откриването на „Музикалните фонтани на вечни живот” е излъчвано в 152 страни по света.
„ Градината на Индия” (Bharat Upvan )
Градината в Акшардам излъчва спокойствие, смиреност и безвремие. Изчистени ливади; красиви цветя и огромни палмови дървета; уникални бронзови статуи на хора, деца, доблестни войни,национални герои; пейки, подходящи за почивка. Виждат се хора, които са насядали в градинките и медитират.
Lotus Garden
Това е озеленен двор под формата на Лотос. Лотосът е потънал в послания на велики мислители, споделили вярата си в човечеството и Бог – Шекспир, Марин Лутар Кинг, Суаминараян и други.
Ние определено останахме много доволни от посещението си в Акшардам и се заканихме да отидем поне още веднъж, за да можем да се насладим и на представленията. Ако ви се случи да сте в Индия и по-специално близо до Делхи не пропускайте да посетите мястото и си отделете поне няколко часа.
Разбира се най-добрия период за посещения е след горещините, а именно от м.Септември до м. Април.
“In this Swaminarayan Akshardham, may one and all find inspiration to move their lives and may their lives become devine. Such is my prayer to God. “
Shastri Narayanswaruptas ( Pramukh Swami Maharaj )
|
Хей, ако сте харесали тази статия, хвърлете око и на тези:
Аууу красота! Някой ден се надявам да отида до там. Невероятни снимки.
прекрасно е:::::::::::::::::))))))))))))))00
Лелееее….красота!Господи,искам да отида там на живо!
Наскоро отново се разхождахме в Акшардам. Останахме за музикалното шоу на фонтаните. Звуците на ОМ- мантрата и красотата на цветовете и водата успокояват ума и създават чувство на хармония и вечност. Красиво е. Струва си да се види и почувства.
Входът е за шоуто на фонтаните е 100 рупи (около 3 лева).