Екопътека Каньонът на водопадите
етикети: водопади, еко туризъм, екопътека, идеи за отдих, каньон
Изумителни гледки сред девствена природа на минути от центъра на града. Това е напълно възможно в Смолян, където на 30-ина минути от къщите в западна посока ще попаднете на екопътека Каньонът на водопадите.
Денивелацията й е около 700 м. Най-горната й точка е на около 1800 м. надморска височина. Създатели на пътеката са я проправили през самия каньон, изграден от риолитни скали. Поради своята твърдост те не са се поддали на въздействието на водата и така са се образували големи прагове и спускащите се по тях бистри планински водопади.
Ако искате да тръгнете от Смолян, поразпитайте местните, въпреки че малко хора знаят къде са водопадите. Правилната посока е от западния квартал Средок, по пътя за село Мугла. До една стара автобаза има отбивка в дясно, където ще видите табела за каньона. Целият маршрут е означен с маркировка и знаци и е невъзможно човек да се загуби. Но ако искате да минете в правилна посока, началото на екопътеката е по пътя Смолянски езера -с. Стойките, в местността Арнаутското, района на Крива река.
Пътеката се вие през гората като метални и живописни дървени мостчета я прехвърлят ту отдясно, ту отляво на Еленска река. Смърчови дървета пък я обграждат, докато тя се провира покрай скални блокове, наречени Редените камъни, които природата е извайвала милиони години. Част от тях наподобяват амфитеатър, а други са като пирамиди и кули.
Така неусетно се стига до Вековния бук, имащ диаметър над 4,20 м, като през цялото време се усеща прохладата от реката, а зеленината наоколо успокоява със своята свежест. Екопътеката е уникална, защото минава през резервата „Сосковчето”, разкривайки природните феномени и биологичното разнообразие на защитената територия. Вървейки по пътеката, можете да видите как се препича върху някоя скала саламандър. Естествените обитатели на резервата “Сосковчето” са мечката, глухарът, дивата коза, сърната, както и много специфични разстителни видове.
Пътеката е интересна обаче най -вече заради красивите водопади, които са й дали името. По нея може да се видят 46 водопада, по -внушителните по своя размер са около пет. Когато слизате отгоре , първият голям водопад е Ропката. Водата на водопада е издълбала дупка в скалата и оттам идва името му. След него планинската вода се стича надолу и все едно, че пропада в казани. Така се наричат и следващите водопади Казаните. По-нагоре по каньона водата преминава през Сърцето. А поредни, но не и по красота, са Каскадите, където струите падат по скалите наподобяващи малки тераски.
А завършек на тази феерия от планински ручеи и скали е най-големият водопад от каньона – Орфей, с височина над 68 м. след който водата се разделя на няколко поточета, наподобяващи струните на арфата на Орфей. Сякаш Орфей свири на своята арфа, а отсреща го чака Евридика.
Топлите лъчи на небесното светило тук сътворяват разнообразни цветове и форми, които се отразяват във водните струи. А малко по-нагоре, като от птичи поглед – от трите панорамни площадки по пътя – при надморска височина над 1700 м – се виждат диви кози по скалите, заедно със зелените върхове от Перелишкия дял на Родопите. Погледът може да стигне и по-далеч, любувайки се на красивите пейзажи, които Родопи планина разкрива пред вас чак до границата ни с Гърция. Маршрутът може да изминете за около 4 часа без да бързате.
Така че, ако сте решили да си починете ог големия град, Родопите са мястото, където може да го направите успешно. Трябват ви удобни обувки, ентусиазъм и любов към природата.
Източник: www.infotourism.net
Вижте и картата на Екопътека Каньона на водопадите
Присъединете се към обществото на туриста в нашия нов Форум. Обменяйте свободно полезна информация с останалите посетители на портала.
|
Хей, ако сте харесали тази статия, хвърлете око и на тези:
А къде е “входната точка”, за да се тръгне надолу по пътеката? Има причини, поради които няма да се справя по друг начин… а много ми се иска да видя това…
Началото на екопътеката започва от местността Арнаутското след квартала Средок – на 5 км. по пътя Смолян – Мугла.
До там по-мързеливите могат да стигнат с кола, но после – нагоре по стръмнината – пеша по каньона…
Само да поясня…местността Арнаудското не е след квартал Средок, а от горната част на пътеката в посока вр. Перелик…знам го наизуст, от групата съм която вложихме неистови усилиа, за да и се радвате
@Снежи, благодарим ти за включването и за коментара. Пожелавам ти да прекараш приятни мигове в сайта и да научиш полезни неща за забележителностите в България и по света.
много благодаря…и няма как да не забавно и интересно тук, щом е засегнато моето хоби и голяма страст – природата и туризма:))
Напоследък чувах от различни места, гледах няколко материала и доста снимки за Каньона на водопадите и ми се иска страшно много да видя тази красота. Всичко е описано доста подробно и не вярвам да имаме трудности на отиване. Но никой не се е сетил да пише за връщането. След като се върви около 4 часа в едната посока, има ли къде да се нощува по-близо или трябва да се връщаш обратно. Очаквам да ми пишете.
Здравейте,
Обиколих екопътеката октомври миналата година и останах възхитен от невероятните гледки които видях. В началото на пътеката прочетох надпис че пътеката не се поддържа и на места е дори опасна – въпреки това а и напук на сравнително лошото време поех по нея. Все пак бях в Смолян за втори път специално заради пътеката и не исках да се провали отново поради лошо време – предния път валя порой – най-силния за годината за района. Въпреки на предупрежденията пътеката бе в поносимо състояние с доста счупени парапети и дори едно срутено мостче. Освен влажното време зареди което бе много хлъзгаво имаше и доста голяма мъгла поради което от терасата не се.виждаше нищо. На няколко момен
та се подхлъзнах но за щастие без инцидент. Отново бих я посетил по възможност с компания този път.
Силно се надявам това прекрасно кътче да се запази и за бъдещите поколения.
Подходяща ли е тази пътека за обхождане през есенния сезон? Или няма да е във всичкия си блясък и красота…
Само да добавя, че като се стигне до най- големият водопад се минава над него, за да се видят отгоре тези тераси и се продължава тогава надолу към града, а не се връщате по същия път, когато видите водопада. Видях че доста хора така правеха.
Място докоснато от Бога, невероятно красиво
тази пътека и пътеката за орфеевите скали една и съща ли е?
ИНТЕРЕСУВАМЕ ИЗХОДЕН ПУНКТ/СЕЛО , КЪЩА , ХИЖА/ ЗА ТАЗИ ПЪТЕКА!!!
Никола Аргиров, няма изходен пункт, какъвто си го представяш, освен една стара полусрутена сграда и къщичка на някакви хора. Пътеката започва там, където е обяснено в коментарите, но човек, който не е оттам малко трудно ще намери Средок, пътя за Мугла и затвора/за последното на съм 100%,че беше в същата посока/. Но който и местен да попиташ, ще ти каже. Мястото е напрактика почти в града. А човекът, който питаше за хижа някъде навърха или по пътя – няма. Хора, това е ‘баир’, няма как да побият хижа, а и тя ще провали вълшебството на мястото. Прехода не е много лек, но е изключително приятен. Няма вариант и за слизане отгоре надолу… просто може да не се изкачвате до последната панорамна площадка – но направете го, заслужава си. Щом учителите ни водиха по 15-20 деца, не е толкова страшно, не се плашете – отидете. Вълшебно е мястото и никога не омръзва. Носи едно чувство за изход от цивилизацията за малко и навлизане в природната необятност. Извинявам се за безкрайния коментар, но наистина обичам това място и се опитвам да убедя всеки, който може, да го посети!
П.С. Сега виждам,че коментарът е от преди година. Е, все пак на някого може да съм полезна!
[...] Смолян – Еко пътека Каньонът на водопадите Една от най-хубавите Еко пътеки, на които съм била. За да стигнете до екопътека “Каньонът на водопадите”, от гр.Смолян трябва да хванете пътя за с.Мугла. Стигнете ли до изоставена автобаза, хващате отбивката в дясно, където си има и указателна табела и след около стотина метра стигате до малко заведение, където може да се оставят колите или пък вила Галина, до там пътят е ок за кола. Пътеката е много добре маркирана и е изградена по продължението на каньона в резерват “Сосковчето”. Самото начало на пътеката започва от стар римски мост. Екопътеката се вие през гората, като дървени мостчета я прехвърлят, ту отляво, ту отдясно на Еленска река. По пътеката може да се видят около 46 водопада, като по-значителни и големи са 5 от тях. Най-големият – водопад Орфей – е с пад на водата от 68 м. На няколко места са обособени места за почивка, а също така има изградени няколко панорамни площадки. Най-добре е това място да се посети в началото на лятото, когато реката е по-пълноводна и зеленината е в изобилие. Пътеката прави кръг и се връща в изходната си точка, така че не е е обходимо да се връщате по същия път. Изминава се за около 4 часа, спокойно ходене. Вижте повече информация [...]