Звук на гайди зад белия зид – село Широка лъка
етикети: забележителности, музей, Селски туризъм
Село Широка лъка е едно от най-автентичните села в Родопите. То има дълга и интересна история, пази традиции, спомени и таланти, за да ги дари на всеки, който реши да се докосне до делника му. Името на селото идва от старобългарската дума „лъка”, тоест извивка, кривина, лъкатушене. Самото село сякаш лъкатуши из сърцето на Родопите.
Намира се на 23 км северозападно от Смолян и 22 километра югоизточно от Девин, има над 100 паметника на културата и е обявено за архитектурен и етнографски резерват. Из цялото село можете да се полюбувате на добре поддържани възрожденски къщи с автентичен стил, а покрай тях се вият малки калдъръмени улички, за да изградят една прекрасна атмосфера, в която сякаш времето е спряло. Повечето от къщите са все още обитавани, с големи бели зидове, малки прозорчета и дървени миндери покрай тях. По време на турското робство жителите на селото са принудени да направят къщите си истински крепости, заради което и до днес в тях могат да се видят тайни долапи, изби и тайници, в които да може да се скрие семейството.
Една от забележителностите на селото е църквата Света Богородица. Според легендата тя е построена само за 38 дни. Църквата е със страхотна архитектура и се вписва прекрасно в атмосферата на селото.
Широка лъка се гордее много с основаното през 1972 година Училище за народни песни и народни инструменти. Просто няма друго такова място, което да е толкова подходящо за отварянето на такова училище. В Широка Лъка музиката е навсякъде. Тук родопските каба гайди са си у дома, най-добрите майстори на гайди и гайдари са от Широка Лъка. Почти всяка къща е дом на музикант, хората постоянно разказват за свои деца, роднини и приятели, които сякаш докоснати от Бога, разнасят магическия звук на гайдата по целия свят. Музиката е част от ежедневието на хората. Широка Лъка е и фолклорен резерват, историята на селото също е пропита и написана чрез музика.
Селото празнува своя празник на Илинден, но в него също така се провежда една от най-атрактивните дейности за туристите в България. В началото на месец март се провежда един от най-големите кукерски празници в България, който местните наричат „Песпонеделник“. На този ден по улиците се появяват огромни кукери – чудовища, с червени дървени саби. Те танцуват по улиците, за да изгонят злото от всяка къща, от душите на хората и от селото. Те са накичени с боб, чесън и сухи чушки, а на кръста им има тежък колан с различни по големина родопски чанове. Всичко ехти он звъненето им, от смях и музика. Селото празнува своя голям, истински празник.
Селото е една перфектна дестинация за туризъм, предлага почивка за почитателите на екотуризма, селския туризъм, за обичащите фолклора, музиката, историята и възрожденската архитектура. Въдухът е чист и прохладен, а атмосферата е перфектна за бягство от ежедневието на работа и грижи в града. В селото има множество къщи, квартири и уютни хотелчета за настаняване. Ще Ви посрещнат топло и усмихнато, хората тук се радват на всеки, дошъл да се порадва на тях самите. За кулинарните любители ресторантчетата предлагат страхотна храна на ниски цени.
Разгледайте и галерията със Снимки от село Широка Лъка
|
Харесва ми статията, с единстената забележка че Илинден е празник на махалата Заевите, а празника на Широка лъка е на 15.08.