По пътеките на Сините камъни
етикети: карандила, красива природа, Селски туризъм, сини камъни, Сливенска планина, слинвенско
Има местенца, които просто трябва да бъдат посетени. Паркът Сините камъни е една от задължителните дестинации за всеки, който иска да се похвали, че е обиколил България.
Паркът е част от Сливенската планина и обхваща площ от почти 8 000 хектара. Той е само на няколко минути пеша от Сливен. За онези, коио предпочитат останалите начини на придвижване, до парка се стига и с кола, свързан е с черноморието с жп линия и с първокласния шосеен път София – Бургас.
За любителите на историята Сините камъни може да предложи десетки местенца, заредени с магията на миналото – руини на крепости, древни пътища, манастири. В археологическия резерват „Туида”, намиращ се на територията на парка, можете да разгледате римска крепост отIII – V век, а по поречието на р. Манастирска се намира един от 24-те манастира, строени през XIII – XIV в., известни с името „Сливенската малка Света гора”.
Името на парка – Сините камъни – идва от името на скален масив, който се намира на територията му, изграден предимно от кварцови скали. Но скалите тук образуват много повече от скални масиви. Тук могат да се видят няколко природни феномена – Халката, Кумините, Куклите, Еньова булка, Калояновата кула, Змейовите дупки. Когато човек се доближи до тях, наистина може да усети силата на природата да създава форми, на които ние можем само да се възхищаваме. Всички тези феномени, разбира се, са обвързани с поверия, легенди и вярвания. А природата тук дава наистина много материал – освен тези неописуеми и необясними скални образувания, в парка се намират и върхувете Голяма и Малка Чаталка, Кутелка и Българка – най-високия връх в Източна Стара планина – 1181м.
Върховете удивляват със сивосин до виолетов цвят. Докато се наслаждавате на Сините камъни, не пропускайте и местността Карандила. Името й идва от „черни дни”, от турски. Но Карандила далеч не напомня за името си, тя е светла, тиха, спокойна. Туристическите пътеки са добре обозначени и подготвени дори за по-слабите в планинските преходи. Една от най-предизвикателните пътеки е Хайдушката, започваща близо до Сливен. Преминава през скали, полянки, малък водопад и заслон, за да стигне до хотел Карандила. В близост до него има къде да поседнете и да изпиете чаша чай и да похапнете топла пърленка, горди от постигнатото. От горе се вижда целия Сливен, а съвсем наблизо има и езеро, което е удивителна гледка във всеки сезон и час.
Местността е известна с благотворното си влияние върху десетки заболявания и здравословни проблеми. Тук някак се диша по-лесно и по-пълноценно. В областта и в Сливен има няколко балнеоложки центъра, използващи лечебната сила на природата на Сините камъни.
А когато се разхождате из местността, няма как да не поискате да останете още. Местата за настаняване в парка и в местността Карандила са достатъчно на брой и за всеки вкус. Хижа Карандила, хотел „Бяла мечка”, станция „Миролио”, спалня „Нейково” работят целогодишно и приемат закъснели и подранили любители на планината по всяко време. До местността „Слънчева поляна” има и въжена линия, започваща от „Каптажа”, отново на територията на парка. До всички места за настаняване има и асфалтов път.
През зимата парк Сините камъни предлага удоволствия за любителите на екстремните спортове – ски и сноуборд, а през останалата част на годината – колоездене, катерене, плуване, група по спортно ориентиране. През всеки сезон природата отново помага на всеки, решил да я опознае – времето е страхотно за туризъм и спорт, дори през зимата е слънчево и приятно.
И дори да не попадате в нито една от категориите, не сте любители на екстремните спортове, археологията, балнеоложкия туризъм или планинските преходи, елате в парк Сините камъни. Предизвикателството на някои пътеки, дружелюбността и гостоприемството на хижарите, песента на птиците и обаянието на гледките със сигурност ще ви накарат да се влюбите в Сливенския балкан.
|
Хей, ако сте харесали тази статия, хвърлете око и на тези:
Площта на парка вече е 11380,1 ха