По пътищата на село Боженци
етикети: Боженци, Габровска област, габровски балкан, екопътека Римски път, етнографски паметници, резерват, Селски туризъм
Село Боженци се намира само на 16 километра от Габрово, на 45 км. от Велико търново и на 200 от София. То е едно от малкото села в България, които напълно са запазили облика и визията на Възраждането. През 1964 г. е обявено за ценен архитекрурен резерват, в него има много етнографски паметници. Разположено на два срещуположни хълма, селото предлага красиви двукатни и трикатни къщи, които представляват страхотен интерес на туристи от всеки край на света. Сигурни сме че разходката до там би била добра идея за някой уикенд или дори само за един ден, ето защо ще ви разкажем за него по-подробно и ще приложим снимки.
Легендата за създаването на селото ни изпраща в далечната 1393, когато пада столицата на Второто българско царство - Търново. Овдовялата болярка Божана бяга от града и започва да търси сигурно убежище за себе си и децата си. Така стига до местност в Балкана, скрита от поробителя, със студен ивор. Там тя слага първия камък на селото, което по-късно получава и нейното име. Оттогава до днес селото се развива и живее своя собствен живот, далеч от шума на града, далеч от неговите проблеми, динамика и суетност. Тук времето тече по един друг, много по-бавен и спокоен начин. Атмосферата на Възраждането сякаш все още е тук и зарежда посетителите на селото с красота и гордост.
През втората половина на 18 век селото започва своя бърз икономически разтеж. Населението се занимава предимно със търговия и занаятчийство. Основните стоки на търговците са кожи, восък, мед, изделия на Боженските майстори – кожухари, абаджии, ковачи.
Архитектурата на селото е отворена и обърната към пътя. Къщите са богати, украсени, с много дърворезби в интериора, шарени черги. Къщата на Дончо Попа е една от най-емблематичните за Възрожденския период и е отворена за посещения. Селото пази християнския си дух в трикорабната църква „Пророк Илия“, строена през 1835г. Интересна особеност в нея е слабо наклонения под до олтара, украсен с дървен иконостас.
Жителите на Боженци се гордеят с още едно свое завоевание – те получават разрешение за строеж на камбанария. Нещо, категорично забранено по време на Турското робство. Камбаната е доставена от Русия, град Тула.
Селото си има и красиво училище, строено през 1872г. от майстора Генчо Кънев. То е на два етажа – на първия със салон и библиотека, а на втория са разположени класните стаи. Можете да го видите още на самия вход срещу сградата на Администрацията.
Района на селото предлага още едно магическо изживяване за любителите на разходките, историята и еко-турзима. Това е екопътеката Римски път. Трасето на пътя минава през равна гориста местност, а пътят съществува още от 4 в. Римският път е свързвал големия път (Никополис-Константинопол) с местността Градище над Габрово. До 7 век в тази местност е имало крепост. Започва над село Боженци и е с дължина около 8 километра. От създаването на селото до днешни дни се използва като пряк път към Габрово. През вековете е добре поддържан, което ни дава възможност и днес да се насладим на историята, която той ни предлага.
С пътя са обвързани няколко легенди. Първата от тях е за Богдан, моряк, живял в село Боженци. Прибирайки се от Цариград разбойници го ограбили и убили. Властите ги заловили, а на майката на Богдан изпратили коня му и две торби злато. С част от парите в памет на сина си майката поправила пътя до Радолов дол. Оттогава го нарекли „Богданов калдаръм“.
Друга легенда разказва за дядо Миньо Попа, често срещан персонаж от габровските анекдоти. Той всяка пролет давал пари за поправка на пътя, защото по него той ходел бос. За да не си хаби обувките.
До селото, на десетина метра от пътя се намира Рачовия кладенец. Той се свързва с името на сина на болярката Божана и основател на Габрово – Рачо ковача.
Разходките по пътя се отразяват страхотно, в комбинация с чистия планински въздух и меката слънчева светлина, прокрадваща се между листата на дърветата. Село Боженци е невероятно място за почивка, с приятна автентичност и спокойствие на всяка крачка.
Как да стигнем до село Боженци – ръководство за туриста
Хващате пътя Габрово – Велико Търново, като ако пътувате от В. Търново в Посока Габрово ще минете първо през град Дряново, след това покрай отбивка за Дряновския манастир… още няколко километра по-нататък (посока към Габрово) в дясно ще има отбивка за село Боженци (8 км). Гледайте за поизбледняла табела. Хващате отбивката смело!
Пътя минава под главния и достига след 200-300 метра село Донино. Веднага след като влезете в селото ще видите странно кръстовище, на което след остър ляв завой ще поемете за Кметовци и Боженци – има табели, така че ще се ориентирате лесно, просто бъдете наблюдателни.
След няколко километра (2-3) стигате до кръстовище, на което левия път е за село Харачерите, който не ви касае, а десния е за село Съботковци – хващате него. Карате по пътя и ще достигнете табела за надясно – Кметовци 0,5 км, Боженци 5 км – тръгвате надясно.
От тук насетне следвате само главния път, като първо ще преминете през село Кметовци, а след това през селата Черневци и Трапесковци. След последното пътят е много опасен, тесен и с доста завои, така че бъдете внимателни моля. И така бавно бавно ще достигнете и село Боженци.
Има нещо като паркинг непосредствено преди селцето. Горещо ви препоръчваме да оставите колата си там, защото пътищата в самото село са калдаръмени и от камък, никак не е приятно за каране, а са и тесни. Освен всичко друго ще има доста “туристи”, които ще са влезли с возилата си вътре и разминавате ще е трудно. Не правете като тях, а просто зарежете автомобила и се разходете на спокойствие.
|
Описанието е добро,но прекалено много се използва думата “страхотно”
Има толкова други суперлативи…моля,поправете!
А иначе…да,посетила съм това хубаво местенце…рай на земята:)
Абе всичкото е хубаво, но снимките изобщо не са от Боженци !
Здравейте,
би трябвало да са от там. Все пак смених по-съмнителните…
[...] да посетите и близките гр. Елена, Дряново, Габрово, Боженци. Пътищата около селото са подходящи и много приятни за [...]
[...] 10 км източно от Габрово по средата на пътя Габрово – Боженци, в област с ясно изразен предбалкански релеф. То е [...]
[...] Село Боженци е сгушено в живописните планински склонове на Централна Стара планина на 16 км източно от град Габрово. То е запазило старинния си вид от епохата на Българското възраждане и е съхранило ценни архитектурни и етнграфски паметници. Според легендата селото е основано от болярката Божана, която намерила подслон в Балкана заедно с деветте си сина след превземането на Велико Търново от турците през 1393 г. Къщите са разположени на двата бряга на р. Божанка. Високите каменни огради, кованите дъбови порти, малките калдъръмени улички, каменните чешми и мостове, малките дюкянчета носят неповторимата атмосфера на това райско кътче на България. [...]
“Римския път” от снимката е на Никополис АдИструм-нищо общо с боженци
@Plam4o – благодаря за коментара, ще коригираме снимката за да не се създава грешно впечатление. Само да намерим подходяща, която да илюстрира Боженци, защото май нямаме такава в момента.
Този Римски път се намира в с.Никюп ,по точно в Никополис Ад Иструм ,слагайте верни снимки моля…..
Здравей Петя,
Благодарим ти за включването в нашия сайт.
Сменихме снимката и се надяваме че този път е вярната.