Шестте най-лоши плажа в България
етикети: къпане, лятна отпуска, море, плаж, черно море
Лятото е в разгара си и хиляди българи и чужденци ще почиват по родното Черноморие до края на септември. Изборът на мястото за лятна отпуска е строго индивидуален за всеки и предпочитанията варират от шумния Слънчев бряг до забравени от бога плажни ивици. Оказа се обаче, че у нас има и няколко места, които е желателно да зачеркнем от вариантите за отпуска и плацикане в морето. Шест плажа от общо 93 в България не отговарят на задължителните европейски норми за чистота на водите за къпане. Информация за това бе разпространена от комисаря по околната среда Ставрос Димас.
Изискванията не са били покрити от плажовете: “Офицерският” и “Южният” във Варна, “Арапя”, НДК в Равда, в къмпинг “Златна рибка” и Южният плаж на Черноморец.
Оказва се, че състоянието на два плажа през 2008 г., квалифицирани през 2007 г. като “нарушители”, вече покриват изискванията и са подходящи за приемане на туристи. В доклада на Европейската комисия по проблема се прави общият извод, че състоянието на водите за къпане по плажовете в Европейския съюз – край моретата и във вътрешността на страните, се подобрява и в мнозинството плажове задължителните изисквания към качеството на водите се спазват.
Еврокомисарят заяви, че доброто състояние на водите за къпане е важно за здравето на европейските граждани и за околната среда.
Според българските власти в добро състояние са плажовете “Ривиера”, “Слънчев ден”, “Св. Св. Константин и Елена – север”, “Св. Св. Константин и Елена – голям плаж”, “Кабакум – централен”, “Св. Илия”, “Варна – буните”, “Робинзон”, “Слънчев бряг – централен”, “Слънчев бряг – юг”, “Равда – ХТИ”, “Равда – Академика”, “Равда – Олимпийски надежди”, “Созопол – централен”, “Созопол – Харманите”,”Приморски – юг”, “Лозенец” и “Бутамята”. Общото мнение на управниците у нас е, че състоянието на плажовете се подобрява значително от година на година.
Статията е публикувана благодарение на http://turizam.samo.bg/
А вие, драги читатели, срещнахте ли някъде плажове, които не са години за къпане по ваше мнение. Има ли места, които са мръсни, неподдържани добре и дори опасни? Можете да споделите всякаква информация свързана българското Черноморие и плажовете ни чрез коментарите по-долу или в новия ни форум.
Във форума има и отворена тема по случая: Как са плажовете по Българското Черноморие
|
Хей, ако сте харесали тази статия, хвърлете око и на тези:
Мога да дам мнение само за Офицерския във Варна от изброените. Стори ми се мръсен, с много водорасли и миришеше на застояли водорасли. Когато отидох, чак ми стана лошо.
Тази “новина” е от повече от 6-7 седмици. В момента хич не ми струва актуална. Или има още плажове които да се включат в списъка или при някои от изброените вече не са там. Но иначе copy-paste е много добър начин за писане на “актуална” информация
Ох, какво да ви кажа за Южния плаж на Варна. Никога не е бил чист! Във водата винаги ще се намери някоя “плувка”, от рода на пакетче от вафла или дамска превръзка. Да не говорим, че всички отпадни води от заведенията и от пристанището се завъртат точно на този плаж. Ужасно мръсно е! Пясъкът също не се почиства и можеш винаги да да си изровиш някоя изненадка!
Интересно как НДК Равда хем не става, хем става, както излиза от статията
Изискванията не са били покрити от плажовете:….НДК в Равда…
Според българските власти в добро състояние са плажовете…“Равда – Национален детски комплекс”…
Еми много зле, но нека не се заблуждаваме, отидете да видите в какво състояние е пречиствателната станция на Златни плясъци:)
+ съм сигурен, че много малко от хората ходят сутрин рано на плаж, когато водата е чиста и кристална.
Няма смисъл да се коментира Южния или първа буна(Офицерския).
По интересното е да се дискутира как са се продали над 70дка. в Морската градина… или защо шезлонгите на Рапонги заемат над 70% от плажа 2-ра буна та човек едвам си намира място.
@bez – да не е много ясно, но за всеки случай го махнах от списъка с плажове, които са ОК.
@г-н Кънев, така е новината не е от най-новите, но идеята с пускането й беше потребителите да споделят от техните наблюдения каква е ситуацията към момента и мисля, че това ще е по-важното за всички ни.
Моля всеки, които има някакви наблюдения за даден плаж да разкаже какво му е харесало или не му е харесало.
Моите многогодишни наблюбениян над “офицерския” плаж във Варна са, че винаги е доста зле там.
Всяко лято ми се налага по работа да посещавам Варна за няколко дни и винаги обикалям по плажовете. Резултата за Офицерския плаж е един и същ – много водорсали и боклуци във водата и по пясъка. Така е от 6 години. Информацията е винаги актуална за него
Иначе около Варна има приказни плажове. Св.Св Константин и Елена и Слънчев ден са от любимите ми.
[...] 1. Шестте най-лоши плажа в България [...]
На “Офицерски плаж” – Варна не съм ходила от 1998г.. Преди беше непочистен, пясъка не беше подравнен и понякога дори миришеше лошо от боклуците и водораслите, които се мятаха по плажа. Виждам, че за толкова години, откакто не съм го посещавала, нещата никак не са се променили … Жалко
на константин и елен аминалото лято точно под гран хотела миришеше на отпадни води. не мога да повярвам, че е годен. на арапя сутрин е кристално следобед е мътно, но поне не мерише. не знам по какъв критерии ги определят пясък и вода или само вода. и как два плажа на няма и километър единия е годен другия не е. визирам първа буна варна и втора буна варна.
Тази година бях на Арапя и си е доста чист плаж и водата също. Все едно на Слънчев бряг е чистота с тези строежи. Хиляда пъти предпочитам да отида на къмпинг, отколкото в район пълен със строежи. Но всеки сам преценява за себе си.