Неизвестните екопътеки в района на Дряново
етикети: Via Ferrata, Бачо Киро, Дряново, Дряновска екопътека, Дряновски манастир, екопътека
В България има много известни места, които се посещават от хиляди туристи всяка година и са многократно споменавани в различни сайтове и блогове. Има обаче и места, малко известни, скрити от погледите на хората, но много красиви. Те ни омайват с девствената си природа, с нейната невероятна обаятелност и чистота. Едно такова приказно място е Дряновския край, който ще ви представим в тази статия.
Град Дряново е известен още като градът на Кольо Фичето. Той се намира на около 215 км. от София и на 150 км. от Пловдив и само на 25 км. от Велико Търново. Кротко сгушено в полите на Стара Планина, градчето крие много интересни забележителности, сред които: Моста на Кольо Фичето над река Дряновска, Часовниковата кула, Лафчиевата къща и др.
Там наблизо е и известния Дряновски манастир и пещерата Бачо Киро. Целта на тази статия обаче е да представим две екопътеки в района, които са по-малко известни но си струва да бъдат посетени.
Дряновска екопътека
Пътеката се намира на около 4 км от град Дряново, в близост до Дряновски манастир. Тя е изградена още през 2000 г. Разходката по нея продължава 3 до 4 часа на надморска височина от 270 до 510 метра. Степента на трудност е малко по-висока, поради някои от изкачванията.
Начална точка на екопътеката е около Дряновски манастир, и по точно хижа Бачо Киро. Самата пътека следва река Андъка. Пътеката минава покрай пещера, от която извира един от притоците на реката. Самата пещера е достъпна за по-запалените любители на спелеологията.
След като премине и около пещерата Бачо Киро пътеката поема през по-малко известни кътчета, които до скоро са били съвсем непознати.
Чрез система от мостове и стълби се минава над пропаст и се открива гледка към ждрелото на реката. Изкачването не спира. Продължава се към местността Боруна, където от ръба на величествена скала може да се наблюдава цялата местност. Има общо 3 такива обзорни площадки, от които да се насладите на красиви гледки и да снимате на воля.
Снимка: http://www.eco-dryanovo.hit.bg/
От възвишението се поема към село Долни върпища, където все още е запазена старата българска архитектура.
Възможно е да се наеме водач за цена от около 30 лв., който да ви преведе през пътеката и да ви покаже най-важните забележителности, както и красивите гледки, които иначе може да пропуснете.
Вижте и картата на екопътеките в края на статията.
Екопътека Via Ferrata
Пътеката се вие от манастира, край ЖП линията, по брега на река Дряновска край “Сини вир”, по каменни и железни стълби излиза на ръба на скалния венец източно от манастира. След това минава по камениста пътека до платото Стринава /руините на крепостите Градът и Чуката/, спуска се през гората край Манастирското лозе и завършва на паркинга пред манастира.
Най-общо казано, пътеката прави едно голямо кръгче около манастира.
За да се включите в нея, трябва да излезете от манастира през странични изход (през едно тясно тунелче с врата, точно от дясно на църквата), да преминете през дървеното мостче и след като излезете на голяма полянка да завиете в ляво. Там ще видите табела – Екопътека на едно дърво, точно до голяма скала. Тръгвайте смело по пътечката.
Маршрутът разкрива невероятна панорама към Дряновския манастир и град Дряново. Посетителите се срещат с разнообразен растителен и животински свят. Дори и да не успеете да преминете през цялата пътека, ще станете свидетели на красиви водни скокчета, преплетени с дървета и храсти в началото докато минавате покрай Сини Вир.
Трябва да се отбележи и, че платото Стринава е историческа местност. Тъй като е трудно достъпно, платото било използвано като стратегическо укрепление. Тук таме все още може да се забележат останки от крепостни стени, които според археолозите са от крепостта Стринава, която се споменава в писания от Византийско време.
Разходката по тази пътека трае около 2 часа. Маршрута е маркиран с бели табелки, а нивото на трудност е 1-ва степен, за разлика от предходната, която е с ниво от 2-ра степен. Това означава, че е подходяща за начинаещи и няма да ви се наложи да използвате някакви катерачни умения и специална екипировка.
Също е възможно да наемете екскурзовод, които да ви преведе старателно по пътеката и да ви покаже всичките й тайни.
Вижте и картата на района и екопътеките маркирани на нея. С лилаво е Екопътека Via Ferrata, а с червено Дряновската екопътека.
Разбира се това е малка част от всичко, което има за разглеждане в района на гр. Дряново и Дряновския манастир, нарочно ще оставим материал и за други статии, посветени на тези местенца.
|
Дряново ми е едно от любимите места. Под номер 22 е в списъка на стоте национални туристически обекта ( не че е много важно де).
Името на града ” Дряново ” идва от дрян – жилаво и здарво зърво като самите планинци!
Дряново се свързва с името на Кольо Фичето творил и живял през 1800-та година. Всеки българин е виждал поне едно от неговите архитектурни красоти.
Може да посетите музея на Кольо Фичето в града. Пред входа на музея има бронзова статуя на твореца.
Препоръчвам ви да посетите и църквата Св. Никола – изящно твотение на Кольо Фичето.
И още Икономовата Къща където може да ви се напълни душата и сърцето от прелест на събраните от различни места спасени икони. Не случайно за този музей се казва, че е мистичен и се говори че иконите имат лечебни свойства.
Прекрасен град Един от моите любими градове в България.
О, без малко да забравя да ви спомена и за крепостта Боруна
Препоръчвам ви пролетна разходка в дряново. Най подходящи са месеците април и май
Така ми се доходи пак на разходка Ха- ха -ха