Село Вършило – обаяние и прелест в обятията на Странджа планина
етикети: Бургас, село Вършило, странджа
Рядко се срещат места ,които остават завинаги в съзнанието ни, карат ни да се чувстваме малки и нищожни пред силата на природата и същевременно ни носят уют и топлина в една приказно красива и непокътната от човешката ръка планинска прелест. Малко китно селце, осеяно с български традиции и нрави,сгушено в полите на странджанския баир „Карайсък”, село Вършило е едно от най-красивите и непокътнати места в областта.
Само на 41 км от динамичния крайморски живот в гр.Бургас и модерните летни курорти на страната,Вършило превъзхожда със своята природна магия и дистанция от „модерното”, от механизацията,от новия свят. Селото се разполага и в непосредствена близост до защитената местност „Тясна Река”. В околието бълбукат язовир „Индже Войвода” и река „ Даръ Дере”, а в далечината се веят зелени долини, защитени от „трите баира” на Странджа планина. Мястото е забележително.
Хората в селото са приветливи и гостоприемни дори за новодошлите. Вкусни местни гозби отрупват тразпезата –лапад баница или „зелник”, сърмички с лозов лист или вършиловска печенка (печено тесто със сирене и яйца). Около трапезата се разказват легенди за местността. Една от тях гласи, че които момък и мома се осмелят да вдигнат сватба на Св.Богородица (25 Август, празник и панаир на селото) и се изкачат с булчинските одежди до върха на баир „Карайсък” ще имат силата и правото да изровят съкровището, скрито от римски времена под инкрустирания бял камък,лежящ на върха на баира от столетия. Камъкът съществува,но никои все още не е посмял да го отрови.
Коледари и кукери са традиционни празненства на селото, а селският панаир на св.Богородица е събитие за цялото село. Площадът събира всички жители и весели млади и стари с празнични хора и песни. Начело на хорото е селкият кмет, върло почитан от избраниците си, а накрая се редят най-невръстните жители на селото. Семейната и празнична атмосфера кара хората да се сплотяват и поне за миг да се забравят грижите си.
Централно на площада е разположен и селският хоремак- сборното място на жителите през деня. В него се предлагат всякакви стоки- хранителни, текстил, а в близост то площада се намира китно магазинче за сувенири- кожи,дърворезби и картички за спомен на посетителите на селото.
Църквата в центъра на селото е построена и обновена от самите жители в български стил.Хората от местността са набожни. Неделната литургия на местния отец е задължителна,както и всички християнски празници.
Красотата на селото е нопокътната от модернизирания,светски живот, а духът на българското и традициите на предците ни се предават от баба на внуче. Идилия и топлота се носи във въздуха, а силата на чистата природа помага на жителите да градят собствен поминък и реколта.
Малко преди входа на селото в гористата зеленина са изградени беседки за пикници,а чешмите в гората са честа дестинация за местните туристи и отдих за овчарите на селото.
За отдих на туристи е предвидено туристическо кътче в началото на селото с къщи,създадени изцяло в български стил.Уютни стаи и гостилница за новодошлите се разполага в средата на „обора” .
Дивата сила на околната природа и гостоприемството на местните „вършиловци” ще накара и най-модерния турист да се върне отново и отново в този малък детствен рай, защото спокойствието и мирът не могат да се купят с пари.
Как да стигнем от Бургас до село Вършило
Излизайки от югозападния изход на град Бургас, минавайки през село Маринка и село Извор, всеки турист може да посети село Вършило. Селото е и последното населено място на този разклон, което прави и движението по-малко интензивно.
И така излизате от Бургас по пътя към Созопол. Хваща се първият разклон към село Маринка.
След с.Маринка на около 3 км има разклон в дясно за селата Извор и Зидарово .
Тръгва се по този път като преди с. Извор /след моста/ се поема в дясно.
На следващия разклон поемате в ляво за с. Зидарово. Преминавате през Зидарово като на 150м от центъра на селото завивате в дясно по пътя за Вършило и Габър.
След 2 км има ляв разклон за село Вършило. И така се стига до китното Вършило.
Ако някой вече го е посетил ще се радваме да сподели впечатленията си от това малко известно местенце.
|
Село Вършило е мястото, където се връщам с удоволствие. Спокойно и завладяващо с магията на Странджа планина.
Имаме фамилна 100-годишна къща в селото и сме обикаляли в околностите пеша и с велосипеди.