Манастир Седемте престола в полите на село Осеновлаг
етикети: 100 НТО, конна езда, манастир Седемте престола, Осеновлаг
В дълбоките гори на планината Ржана в Балкана се крият могъщите покои на едно от най-удивителните и древни места в цяла България- манастир „Седемте престола”. Само на няколко километра може да отседнете в приказното селце Осеновлаг, съпровождащо пътя към полите на манастирските мощи. Целият район е в изолация от модерния свят, далеч от суетата и шума на големия град и големите проблеми.
Село Осеновлаг се намира в общината на град Своге и е само на 90 километра от столицата, което го прави желана дестинация от много жители на София, любители на селския туризъм и природните разходки. Бързо и лесно се стига по шосеен път от столицата през Кубратово – Нови Искър – Своге – Осеновлаг. Селцето е леснодостъпно, а през него по тесен шосеен път от гара Елисейна през Искърското дефиле се достига до манастира.
Природата по тези земи е изключителна. Смесица от широколистни и иглолистни гори, както и гнезда от боровинкови плодове, горски ягоди и малини, придружена от красотата на Томасиниевия минзухар даряват гледката с неповторима идентичност и прелест. Любителите на горски разходки ще могат да се насладят на красотата на природата в района и да изпитат истинска наслада от планинската почивка на чист въздух.
Тази част на страната е осеяна не само от горски и природни забележителности и дарове,но и от истински мистериозни исторически храмове и манастирски богатства. В близост до село Осевлаг, в долината на река Габровница, под връх Измерец се простира величественият манастир „Седемте престола”,още известен и като Осеновлашки манастир. Официалното му име е „Света Богородица”, но малцина го наричат така. Той влиза в списъка на 100те национални туристически обекта, не само заради невероятните си крепости и богатства, но и заради дълбоката си историческа значимост.
Множество легенди се носят за значението на седемте престола в църквата на манастира. Едно от тях гласи, че в миналото боляри създали седем селища около манастира – Осеновлаг, Огоя, Оградище, Буковец, Лесковдол, Желек и Лакатник- в тяхна чест се издигнали и престоли в манастира.
Друго поверие разказва за Вълчан, който събрал войводите по турско време и заедно вдигнали наново мощите на манастира, който бил опожарен от турците. В почит на седемте войводи, възвърнали облика на святото място се издигнали престоли за всеки в църквата.
Каквато и да е истината обаче, манастирът си остава един от най-приказните в страната със своята уникалан архитектура и сгради. В двора се ширят вечни растения като едновековната секвоя, както и разкошна поддържана растителност. Има и голяма старинна камбанария, датираща от 1790 година.
Комплексът предлага и стаи за настаняване за удобство на туристите, както и китно ресторантче, приветстващо хората на входа.
Посещението в манастира е истинско преживяване за туристите. Интересът е голям и поради достъпното му местораположение и близостта на планината. Заради близостта си до манастира в село Осеновлаг се развива интензивно и екотуризма. В селото има хотел за туристите, желаещи да останат в него. В близост е изградена и конна база „ Диви коне” с възможност за курсове по конна езда. За радост на любителите на екзотични животни в областта се простира и ферма с африкански щрауси, сърни, нутри, патици, диви коне и други.
Прелестта на заобикалящата селцето природа, дълбоката душевност и поклон пред вярата на народа и историята му, както и дружелюбната обстановка ще ви накарат да се отпуснете и да се насладите изцяло на една дълга екопочивка на непокътнато и красиво място, частица от мнобройните богатства на страната ни, които няма как да не оставят белег в съзнанието и сърцата на всеки посетител.
Спомените са незабравими.
|
Малък съвет за пътуващите с публичен транспорт: Слиза се с влака на спирка Пролет и после се пресича в южна посока мост. Минава се през село Габровница и нататък е лесно – 10 км до манастира, който се намира на самия път. Според една бележка, която намерих на автобусна спирка има и директен транспорт от София – от автогара Подуяне. Препоръчвам носенето на удобни обувки – маршрутът е лек и много красив, но все пак са си 10 км из планинските дебри