С какво да се придвижваме в Делхи и други големи градове в Индия
етикети: велорикша, Делхи, Индия, метро, моторикша, ото
Много от градовете в Индия са милионни, а това означава само едно – много трафик по улиците и трудности с предвижването до различните точки на града. Ще ви представя в резюме няколкото добре известни превозни средства в Делхи, а предполгам че ги има и в другите милионници. Повечето от тях сме ги тествали лично – аз и колегите и впечатленията са лични или базирани на разкази на нашите домакини.
1.Вело Рикша
Такива неща сме виждали и в България, но при нас те се явяват атракцион, с който можете да се поразходите т.А до т.Б, докато слушате чалга, излизаща от мощни колони под седалките. Та представлява колело, с монтирана двуместна седалка отзад, грубо казано. Шофьора кара отпред, а вие се носите отзад – събира от 3 до 6 души, според зависи от размерите ви.
В Делхи Велорикшата е масово превозно средство, което можете да наемете срещу дребни суми в рупии и да пропътувате в рамките на 1-2 км. Те си имат територия и не излизат от нея, което означава, че ако искате да стигнете някъде по-далечко ще трябва да смените няколко рикши по пътя или просто да преминете към някое от следващите превозни средства.
2.Мото Рикша или т.нар Ото
Както каза колегата Ники вероятно думата идва от Мото, а някой неграмотен преди години се е объркал и започнал да му вика Ото и от тогава това чудо на техниката се зове Ото. А друг възможен сценарии е да произлиза от думата Auto, която се изговаря по подобен начин, но кой ли знае
Та с такова нещо можете да се предвижите в рамките на 1-2 квартала (10-15 км.) докато приятно се тръскате на задната седалка. Колко хора събират ли? Ами това е труден въпрос – но е поне 3-ма, а сме виждали и такива пригодени за 7-8, а дори и 10-тима ако сте слабички като повечето индийци.
Цените са отново смешни и можете да се пазарите, ако ви оттърва и ако знаете поне няколко думи на Хинди, защото шоферите на тези МПС-та едва ли ще знаят Английски.
Изживяването си струва!
3.Таксита
За по-далечните дестинации е необходимо да си наемете такси. За момента сме използвали само нелегални такива, които ги наемаш заедно с шофьор. Обикновено такива седят пред летището, но можеш даги наемеш и като се обадиш тук таме. Локалните знаят тези тънкости. Добре че имаме домакин, който е в час с тези неща иначе сами едва ли бихме си наели такова такси.
Отделно от това примерно в Делхи има много различни фирми, които предоставят такси услуги, но колите им не са така брандирани като в България, най-често има само малка табелка на покрива, или пък някаква лентичка отстрани. Няма и определен цвят, така че вероятно ще е трудно да се разпознаят, но не е невъзможно така че се оглеждайте.
В Мумбай примерно, разбрахме че такситата са в черно и жълто, така че са далеч по-лесно разпознаваеми, в Делхи също видях няколко такива, но повечето не са така.
Когато си наемете шофьор с кола (или такси с шофьор), които да ви разнася насам натам, не е проблем да го оставите някъде да ви чака и да се разхождате час два, а защо не и повече, стига да си плащате – няма никаква грижа. Практикувахме го с колегите и работи системата. Човека си носи и одеялце и може да дремва в колата, ако му доскучае.
4.Градското Метро
Да в Делхи има Метро, като при това вече е доста развито и продължава да се развива към съседните градчета, които са на хвърлей камък отстояние от Делхи (разбирай 5-10-15 км). Тествахме го и не е никак зле, а именно: евтино, не много бавно, и стигате до най-важните части от града.
Трябва да се има предвид, че в пиковите часове си е доста гъч вътре, но това се преживява и с доста бутане успявате да слезете там където искате
Не се притеснявайте от пичовете с големи пушкала, които седят в ъглите на метростанциите зад едни военни чували и наблюдават нещата. Те са блюстителите на реда и целта им е да се грижат за сигурността на пътниците. Е да, вярно че изглеждат страшничко, но всъщно са много милички. Питахме ги дали можем да се снимаме с един от тях, но той с усмивка ни отказа – е жалко, но явно такива са правилата
Една подробност, можете да си закупите много лесно карта за метрото, в която депозирате пари и пътувате колкото исакте и където искате, докато разбира се парите от сметката не се изчерпат. След като няколко пъти ползвахме системата с билетите (RF жетони), преминахме на карта и става доста по-бързо, защото не се чака на гишета, а и пестите 10% от цената на пътуванията. За първоначалното закупуване са ви нужни 100 Рупий – 50 остават като депозит и 50 са на ваше разположение. Депозита се връща при закриване на картата. Картата важи за период от 1 година след последното зареждане на пари, ако се не лъжа.
За преминаването на 3-4 спирки цената е около 10-12 Рупки, вероятно е от сорта на 3 рупий средно на станция, но не съм 100% сигурен.
5.Градски транспорт
Нямам лични наблюдения но от местните знам, че не е ок да се използва. Причината е че не са бързи, голяма блъсканица е, а според мен са мръснички доста.
Преди време е приет закон всички превозни средства, които обслужват граждани да не се движат с дизел или бензин, а с газ – т.нар CNG. С това въздуха в големите градове се е подобрил значително.
Ако имам още наблюдения по въпроса се ангажирам да обновявам статията
|
Хей, ако сте харесали тази статия, хвърлете око и на тези:
Колко пари искат за различните видове превоз?
Първите два вида транспорт са супер евтини – дребни стотинки (рупии), а таксито си е на километър + пари на час за шофьор.
Метрото също е доста евтино нещо от сорта на 5-10 рупии (15-30 ст.) за всяка станция.
Колко е удоволствието да се возиш с Ото?
ааа Изглежда яко За пръв път чувам за Ото Доста хора могат да се поберат в него май
Ами да събират се от 3 до 6 според зависи от големината и доколко е тунинговано. Тук това е основно средство за предвижване
Цената с Ото е доста ниска, но не знам точно колко – имат си броячи като такситата и отчитат на километър
Ха-ха Ото. Абе интересни са им превозните средства на индииците. Но най-читав си остава метрото – най-много ми допада. С тези вело рикши ми е жал за водача.
Да и на мен ми е жал за шофера на Велорикшата, особено като му се изсипахме 3-ма не слабички Европееца, но се справи пича
Пламене.Забрави за къри-то.Един мой колега се шегува 4е ако нямат къри транспорта им ще спре т.е. трябва рикшорите да си похапват къри.Много е забавно да се возиш на такъв вид транспорт.Преди време си правихме и надпревара и дори залагахме представи си -трима бг момци по около 100 оки всеки ка4ени всеки на велорикша по улиците на бомбай.Същото го правихме и със старите им таксита т.е. с Москви4 403.
Мнооогооо интересна статия!
Супер се забавлявах докато четох! Най-интересни са ми рикшите и ототата
Браво на автора за идеята да напише такава статия. Много оригинално