Лечебната сила на село Баня
етикети: бани, баня, кални бани, минерални извори, момини гърди, река стряма, Селски туризъм, цар борис
Балнеоложкият курорт Баня се намира на брега на река Стряма, в малка котловина, между Същинска средна гора и Сърнена гора, на 47 км северно от СПА курорта Хисаря и на 6 км от град Карлово.
Животът около топлите минерални извори е възникнал още през новокаменната епоха VI хил. пр. Хр. и е просъществувал до ранния период на каменно-медната епоха VI-IV хил. пр. Хр. При направените тук частични археологически разкопки са открити жилища, огнища, съдове, керамични фрагменти, рисувани с бяла паста, фрагменти от култови масички и оръдия за производство.
В околностите на селището са открити няколко находки от античната епоха, a в близост до Баня са съществували няколко тракийски селища и са намерени много надгробни тракийски могили. На север от града, в местността “Петте могили”, се намира тракийски некропол, който се състои от 5 надгробни могили.
Кога и как са се появили минералните извори не би могло да се каже, но е сигурно, че датират от древността. Изворите са образували малки и големи “гьолове” с топла вода в един район около 700 декара. Това е станало причина турците да нарекат тази местност Саръгьол – жълти блата.
От всяко място в селцето Баня се виждат две възвишения, които приличат на момински гърди и затова местните хора ги наричат “Момини гърди”. Преди хиляди години Баня е била езеро и на “Момини гърди” са намерени останки от колчетата и синджирите, с които тогавашните жители са си връзвали лодките. Там е имало тракийско селище, доказателство за което са многото археологически находки – монети, съдове, кости. Ако се изкачите на някой от двата хълма “Момини гърди”, гледката, която ще се открие пред вас, е неописуема: виждат се всички околни села и градове – Карлово, Ведраре, Куртово, Левски, Сушица, Домлян, Пролом, Войнягово, Дъбене, Горни Домлян.
Историята ни разказва някои доста интересни факти. За пръв път цар Борис III идва в с.Баня през 1925г. и отсяда във вилата на свой приятел след неуспешно лечение в Хисар на ревматизма си. Тогава царят е имал възможността да оцени Карловските бани. Малко по-късно през 1929г. е била построена и царската вила на Борис III в северния край на селото по проект на известния български архитект Иван Васильов. Построената царска вила наричана от местните жители ’’Двореца’’. Вилата е построена в духа на българската възрожденска архитектура, с характeрните за стила елементи и детайли.
Ако решите да посетите Баня, може да се насладите на пикник сред природата на река Стряма. По протежението на реката има тепавица. За любителите на риболова в река Стряма се срещат кефал, мряна, скобър, пъстърва. И изобщо около Баня има много места, където запалените риболовци могат да упражнят хобито си – река Стряма, язовирът в село Михилци (много малък, закътан и романтичен) – посока Хисар на 4 км от Баня, язовирът Домлян (много голям, с неохраняем плаж) на 8 км от Баня.
Паркът в селото е с площ 500 дка. Цар Борис ІІІ е бил голям любител на ботаниката и с негова помощ се е започнало първото залесяване около парка. Първите тополи са засадени 1938 г. Масовото залесяване е през 1955-1956 г.
Дървесните видове, които могат да се видят от любителите са: гинкобилоба, червен дъб, Крептомерия, Ликвидамбър, Чер бор, гледиче, бял бор, Веймутов бор, ясен и липа, бреза, акация и много други. В парка е и изворът “Кокалчето”. Историята на името му е интересна – паркът, където се намира, е бил блато, пропито с минерална вода, но и опасно. За да не потънат в блатото, хората се придържали за дъски, които били поставени на определено място в блатото. Ориентир за това къде се намират дъските бил прът, на върха на който бил вързан кокал. Водата в Кокалчето е подходяща за пиене.
В Баня, съвсем логично, можете да отидете на бани. Едната възможност за посетителите е баня „Банчето”, където водата е приятно топла и много лечебна. Баня “Банчето” е закрита и разполага с 2 помещения – едно за жени и едно за мъже. Във всяко от тях има съблекалня със гардеробчета, баня с душове и плитък басейн. Баня “Банчето” е построена върху самия минерален извор и извира директно в двата малки басейна /в мъжкото и женското отделения/. Хората, правили много процедури в Баня, смятат това “натурално джакузи” за един от най-успешните начини за лечение. Водата в Баня се използва още от Римско време, като вода със същите съставки има само в курорта “Карлови вари” в Чехословакия. Успокоява нервите и помага за заболявания на костната система.
Друг вариант е да посетите Централната баня, където водата е по-вряла в сравнение с тази в “Банчето”. Врялата вода натоварва повече сърцето и кръвоносните съдове и затова тази баня се използва по-скоро като хигиенна баня отколкото за лечение. В централната баня също има 2 отделения – за мъже и за жени – със съблекални, душове и басейн с много топла вода. В централната баня е запазено и възстановено помещението, в което се е къпал цар Борис ІІІ – “Царската баня” - и срещу 40лв може да се почувствате 1 час царе. В село Баня можете да отидете и на кални бани, които са открити. В калните бани има 2 басейна с лечебна кал – единият е с по-хладка кал – 37°, а другият е с по-топла – 39°. В зависимост от това какво е здравословното Ви състояние влизате в басейна с по-топла или с по-хладка кал. Възможно е да не влизате в басейна, а да си намажете с кал само определени места от тялото.
Вечер за разпускане в приятна компания може да посетите някое от заведенията в селото – ресторант „Кипарис”, ресторант „Елит”, ресторант „Тройката”, ресторант „Водопада”, ресторант „Барбекюто”, както и пицария и няколко кафенета.
Източник: http://bania-karlovo.hit.bg/history.htm
|
баня е село със затихващи функции пълен разпад а иначе минералната вода е лековита но матерялната база е пълен леш никакъв ремонт от тошово време насам мизерия. банчето- няма такъв мизерабъл.централна баня-само цигани и хомосексуалисти въобще трагедия заведения мале мале
Баня/Отранал съм тука.Преди доста добро мято за живеене с хубава природа,и лековита минерална вода,хубави басейни.паркове и заведения.Сега /Изоставено ,улици в дупки,занемарени градини и баейни,с една дума /грозно.Иначе водата минералната е най/лековитата в България!Изхождам от факта ,че цар Борис 3 ти не случайно и е направил къща именно тука.Само минералната вода в Баня му е помогнала в проблемите костите
Статията ви е чудесна.В нашата страна имаме толкова красиви кътчета, че си струва да отидем навсякъде и да разгледаме.След това да казваме, дали Сърбия или друга страна била по красива.Ние самите не си познаваме добре корените, което е срамота.Снимките са чудесни и се надявам, да ни показвате още красиви райски места.Идва ми да скоча в басейна на една от снимките, изглежда супер водата.