Парк за танцуващи мечки в гр. Белица
Най-миролюбивият едър хищник – мечката, е защитен вид на територията на страната ни. Среща се в Рила, Пирин, Родопите, Средна Стара планина, Витоша, Плана и Лозенска планина. В Червената книга на България кафявата мечка е включена в категорията „рядък вид”.
“Танцуващата” мечка у нас се “използва” от хората за събиране на подаяния. Но през 1999 г. се подема инициатива за защитата й. През м. май същата година се поставя началото на проект “Парк за танцуващи мечки в Белица”, с финансовата подкрепа на Австрийската фондация “Четири лапи” и със съдействието на фондация “Бриджит Бардо” и община Белица. Цел на проекта е в парка да се приютят всички дресирани за танцуване мечки.
Паркът за реадаптация на танцуващи мечки, открит официално на 17 ноември 2000 г., се намира в местността Адрианов чарк, южната част на Рила планина, на 1 200 – 1 345 м надморска височина. Мястото е недалеч от гр. Белица (12 км) и на 180 км от София. А през летния сезон до него може да се стигне и от курорта Семково.
Паркът, върху чиято площ от 120 000 м2 са разположени гъсти гори, хълмове, поляни, слънчеви места, езера и бърлоги, осигурява необходимите за кафявата мечка условия на естествен хабитат. Обезопасен 30-метров мост свързва двете части на парка, или общо 7 сектора с 11 прохода. Във всеки сектор се събират най-сходните себеподобни. В парка живеят общо 28 мечки – 25 регистрирани в България и 3 от Сърбия. Периодът на адаптация мечките прекарват в специално създадени и добре поддържани „клетки” (5 000 – 6 000 кв. м), след което започват да обитават горските площи на резервата.
Това е единственият парк за танцуващи мечки в България и Източна Европа, а и най-големият и най-модерният подобен в Европа, приютяващ пострадали представители на вида. Грижи за обитателите му полагат специално обучени лица и ветеринари.
Избавяйки от мъките на дресирането и на последващото „робуване” и болезнено подръпване на халките един от най-интелигентните бозайници – кафявата мечка, паркът допринася много и за оцеляването и съхранението на вида.
През лятото мястото е истинска туристическа атракция за посетители от цял свят. Тук те могат непосредствено да наблюдават (от специални наблюдателни площадки) начина на живот на кафявата мечка – игри със себеподобните, къпане в басейните, катерене по дърветата …
В информационните центрове на парка (I-ви – близо до входа; II-ри – с корабоподобна форма) най-учтиво се дава повече информация за обитателите, а освен това се провеждат и беседи за защита на природообитателите.
Посетителят може да си направи незабравима разходка по алеите (макар и оградени), наслаждавайки се и на свежестта на въздуха в боровата гора, да се отдаде на самовглъбено съзерцание, посядайки на някоя от пейките… а защо не и да си направи барбекю (има място, пригодено специално за това)…
Паркът се намира в близост до курорта Семково, обкръжен от смърчови и борови гори. Над южния склон на Рила и Пирин, на 1750 м надморска височина мястото е привлекателна дестинация не само за зимен туризъм (със своите 7 ски писти), но и за летен планински отдих и колоездене.
Нека се вслушаме в припомнянето на фондация „Четири лапи”, че България е сред страните с най-богата флора и фауна в света и отворим сетивата си за тяхното опознаване и опазване.
Снимки от: http://park.belitsa.com/
|
Добре написана статия, но щяхме да сме благодарни, ако не бяхте премахвали водния знак от снимките, които сте използвали! Или поне една връзка към източника да бе поставена!
Изключително много благодарим за бързата реакция от Ваша страна!
много е красиво но много е тъжно ;(