Екипът на Разходка.ком реши да спретне кратко интервю с победителите в конкурса – Антон Илиев, Камелия Мирчева и Томина Жуглева. Хората, които обичат природата са добри и интересни хора. От тях можем да научим много както за красиви туристически места, така и за хармонията и вечната връзка човек-природа, за добротата и приемствеността между хората.
Пътеписите на всички участници бяха чудесни. Искрено благодарим и се радваме, защото виждаме любовта към пътуването и природата в сърцата ви. Продължавайте да пътувате и да пишете пътеписи. Така ще споделяме информация и преживяни разходки помежду си. Това ще ни направи по-позитивни и щастливи…защото всеки пътепис е една виртуална среща с природата … Благодарим на всички ви!
Ето въпросите, които зададохме на Антон Илиев:
1.За пръв път ли участвате в конкурс на Разходка.ком и очаквахте ли да спечелите първа награда?
За пръв път участвам. Като се има предвид, че 4 мои пътеписа участваха в томболата, допусках, че имам голям шанс да ми се падне поне една от трите награди, но да си призная, не съм се надявал точно на първото място.
2. Разкажете нещо за себе си. Откъде сте? Какво е образованието ви? Какво работите? Откъде тази любов към пътуването и после красивото пресъздаване на разходката под формата на пътепис?
Аз съм от Варна и скоро завърших бакалавърска степен Туризъм в Икономически Университет-Варна. Работя от 14 годишен в сферата на ресторантьорството и туризма. Последната ми работа беше в един туристически офис като служител “Резевации”. Обичам пътуването от малък. Интересни са ми различни места, които биха се сторили съвсем неподходящи за туризъм и разходки на много хора- всяко ново и непознато за мен място ми е интересно, пък било то и промишлената зона на някой град, например. Освен посещението на различни нови места, интересно ми е и самото организиране на пътуването. Това се забелязва в моите пътеписи, мисля- винаги с удоволствие планирам маршрут, посещението на обектите, сумата, която би струвало всичко, изхранването, подготвям си информация за местата, която да разкажа на другите пътници:)
3. Участвате с четири пътеписа на финалното класиране. Коя от тези четири разходки ви впечатли най-много?
Разходката из Северозапада ми хареса най-много. В много коментари относно този пътепис съм обвиняван, че сухо преразказвам това пътуване, бил съм черноглед. Е, целта ми беше да помогна на другите, които искат да направят подобно пътуване, да ги ориентирам, да дам своите реални впечатления. Прочетете “До Желюша с говежди вагони” на Алеко- там той не е по-положителен в оценките си от мен. Та, за самото пътуване- не много хора биха го предприели, а и за мен беше изключително приятно да планирам всичко, не на последно място- да посетя места, които не са близо до моя край и едва ли ще имам възможност да посещавам често.
4. Личи си че пътувате много. Кое е най-красивото място, на което сте бил?
Безспорно, за мен най-красиво беше на Ботев връх. Изкачих го този септември само за един ден- качване и слизане от Паниците за 13 часа, но реших да не го разказвам, тъй-като вече имаше пътепис за там
. Никога преди това не бях ходил да изкачвам върхове (предпочитам Добруджански пейзажи пред планински) и бях впечатлен от гледките- наистина като от филм.
5. Какво мислите за туризма в България и за българите като туристи?
Не ми харесва културата ни като туристическа дестинация, нито нашата като туристи. С риск да бъда банален, ще маркирам само някои проблеми:
Защо повечето музеи в България почиват точно в събота и неделя?
Защо виждам пълна незаинтересованост от страна на музейния персонал (има и изключения) при нашите посещения (в някои случаи, той отсъства и сме въвеждани от охраната)?
Защо винаги пренебрегваме дадена забележителност, само защото не знаем нищо за нея?
Защо много мои колеги (завършили именно Туризъм) не са посетили и 1/10 от местата с туристическо значение в България?
6. Кои са нещата, без които не тръгвате на път?
Независимо на каква разходка тръгвам- сред природата или градска, картата е винаги с мен.
7. Обичате ли и познавате ли българските традиции, обичаи, фолклор? Те са свързани с туризма. Как според вас да ги съхраним и да ги направим още по-привлекателни за българи и чужденци?
Ще дам един пример: посещение на етнофрафския музей в Елхово- плащате си билетчето, влизате, гледате народни носии и сръпове и излизате. Напротив-Силистра- посреща ви усмихната екскурзоводка, която е отворила в почивния си ден само заради вас, защото сте помолили по телефона, води ви беседа без да е длъжна- въвежда ви в обичаите, традициите, разказва ви интересни случки.
Що се отнася до селския туризъм, предимно за чужденци, аз мисля, че в така наречените етнографски къщи традициите са добре пресъздадени, толкова добре, че всичко е преекспонирано и комерсиализирано. Но няма как- от това очевидно се печелят пари, а Туризмът е отрасъл на икономиката и, може би, в това няма нещо чак толкова страшно.
8. Какво мислите за Индия? Имаше няколко пътеписа за Индия, включени в конкурса и отделно още няколко, написани от лични впечатления от екипа на Разходка.ком. Вас привлича ли ви Индия?
Да си призная съвсем честно, предпочитам да чета повече неща за неизвестни места в България- например за скалния манастир в Рояк или Доброванските гъби. Индийската култура е твърде далечна за мен и имам интереси повече към страните от бившия СССР и Монголия, например.
9. Дайте идея за следващ конкурс в Разходка.ком?
Защо не за нестандартно пътуване- до непознато място не така усвоено като туристически ресурс(напр. Добровански гъби) или за самия необичаен начин на пътуване- Варна-Бургас със самолет и влак
10.Какво бихте пожелали на портала за туризъм Разходка.ком? Какво бихте искали да има в повече на сайта?
Не съм силен в пожеланията.Бих пожелал да набира все по-голяма популярност и повече хора да пишат своите истоии не само когато наближава краят на някой конкурс да се изсипят по 10-тина пътеписа накуп, но и през останалото време
. И все пак, бих искал да видя повече статии за неизвестни места от България, за които няма много или никаква информация в нета (за Троянски манастир много има написано, а и всеки знае къде е той, но за връх Градище, например, как се стига до там, снимки и т.н.-не).
Екипът на Разходка.ком благодари на Антон Илиев за отделеното време и му желаем здраве и още много разходки- интересни, спонтанни и приказни. Очакваме нови пътеписи от вас.
Ако статията Ви харесва гласувайте за нея или я споделете!
Хей, ако сте харесали тази статия, хвърлете око и на тези:
Честито на Антон Илиев!
Благодарности на Разходка.ком и на организаторите на конкурса. Присъединявам се към мнението на победителя че трябва да има повече пътеписи за непознати места в България. С нетърпение очаквам нови конкурси.
6te o4akvame i novi patepisi
Честито на победителя !
Поздравления за Антон и за наградата и за интервюто, а най-вече за пътеписите, които четох с огромен интерес. С пожелания за много приключения и усмивки по пътищата на красивите и интересни места.
Честито на Антон! И аз четох пътеписите с огромен интерес, също така и интервюто.
За мен е много интересно да чета интервюта от хора, обичащи туризма и разходките.
Към екипа на сайта и към участниците в конкурса имам един въпрос ( не знам дали това е мястото и моля да ме извините ако не е ).
Как сте се научили да пишете пътеписи? Има ли някакви правила или план за писане на пътепис? Или всичко е до талант?
Като чета прекрасните пътеписи, участващи в конкурса ми се иска и аз да напиша някой пътепис, макар и по простичък, като за начинаещи
Пътеписите на Антон и на Камелия Мирчева са ми едни от любимите.
Поздравления за всички участници! Възхищавам ви се!
Много е добра идеята за интервю с победителите! Супер са всички пътеписи в конкурса.
[...] Интервю с Антон Илиев – победител в конкурс за пътепис… [...]