Огледалото на България – пътепис за едно пътуване до Арбанаси
етикети: Арбанаси, Камелия Мирчева, награда, победител
Здравейте, ето още един чудесен пътепис на Камелия Мирчева. Той е написан след пътуване до Арбанаси – награда от предишен конкурс на Разходка.ком. Приятни минутки
Денят е меланхоличен, влажен, мъглив и хладен. Краят на октомври е, а усещането по-скоро е за ранна есен.
Пътуваме за Арбанаси. Селото е разположено на високо плато, на 5 км. североизточно от Велико Търново и почти на такова разстояние от градовете Горна Оряховица и Лясковец.
Легенди и митове витаят около Арбанаси от древността до днес.
Едно предание разказва, че в най-дълбока древност, селото било заселено от български боляри, дошли от най-западните части на България.
Някои автори твърдят, че Арбанаси е свързано с пленения от цар Иван Асен ІІ епирския деспот Теодор Комнин и неговите приближени.
Дъщерята на Теодор Комнин Ирина пристигнала в българската столица, като пленница. Това се случило след победата на българския цар при Клокотница през 1230 г. Тогава били пленени и доведени в Търново и около 40 семейства, висши държавни лица и боляри, служещи в двора на епирския деспот.
След брака на цар Иван Асен ІІ с Ирина Комнина през 1238 година тези семейства били освободени и заселени в Арбанаси.
Тогава името на селището било Загорие и в него живеели българските боляри с още 2000 жители.
Новото име на селото Арбанаси, идва от думата „арбанаш”, която в превод означавала албанец.
То се свързва с падането на България под турска власт. Султан Баязид І известен с прозвището Светкавицата убил болярите и в далечната 1538 година, Сюлейман Великолепни подарил земите на сегашните селища Арбанаси, Лясковец, Горна и Долна Оряховица на великия везир, зет си Рустем паша. Това било узаконено чрез султански ферман, в който четирите селища били наречени Арнабуд кариелари.
Има много богат документален материал, летописни бележки и приписки, които съобщават за достигналия икономически разцвет на Арбанаси през ХVІІ и ХVІІІ век. Селището през този период е голям занаятчийски и търговски център.
Тогава в него е имало около 1000 къщи, населявани предимно от богати търговски фамилии. Основният поминък било производство на коприна, джелепчийство, златарство, медникарство и развитие на много занаяти.
Легендарни и прочути били търговците на едър добитък от Костурско, Южна Албания и Северен Епир, които незнайно кога се били заселили със стоката си в Абанаси. Те пътували из цялата Османска империя. Стигали до Италия, Русия, Индия и Персия.
В края на ХVІІІ век селото е ограбено и опожарено от кърджалийте.
Това, което разбойниците и огъня не успели да довършат го сторили епидемиите от чума и холера.
Богатите търговци се изселили и след 1810 година започнало ново заселване на от българи, дошли от Тревненския и Еленския балкан.
Арбанаси до този момент било крепост на гръкоманщината. Гръцкият език бил официален в селото, не само за църковните служби, но и като говорим от населението. Тук било и прочутото гръцко училище.
В представите ми се сменят картини и звуци на кервани, натоварени със стока. Чувам тропот на конски копита и звънци на стада, отглеждани по тучни пасища.
В представите ми се сливат звуците на работилниците на златари, медникари, ковачи, кацари, обущари, абаджии…
Звуците са толкова жизнерадостни и цветни, че успяват за кратко да прогонят сивотата на мъгливото есенно време.
Но представите са едно, а реалността е нещо съвсем различно…
Първото ми впечатление от Арбанаси са тесни, кални улички и огромни къщи, зад високи зидове.
Тук днес живеят около 300 души.
Днес тук има много история – запазени са 144 къщи, строени през ХV – ХVІІІ век, 5 църкви и два манастира и всичко това е някак си недостъпно за обикновения човек.
В Арбанаси цари някаква застинала красота, зазидана, заключена и затворена в себе си. Красота, някак си далечна и недостъпна, като че ли не само заради каменните огради и високите порти.
Имам странното усещане, че съм попаднала в място, с изградени лични крепости, обградени с високи зидове. Внушителните размери и тежките камъни на оградите скриват от погледа всичко. Това може би някога е отразявало достолепието, силата и самоувереността на господарите, но днес ми навява тъга.
Днес, това чрез непристъпното си уж скрито излишно разточителство ми звучи първенюшки. Не ме впечатлява затвореното зад зидовете великолепие, а неподдържаните, пълни с кал и дупки улички.
И когато по тях преминава коя ли по ред бързодвижеща се скъпа кола на някой нов, незнайно как и кога забогатял 20 годишен “господар”, пешеходецът пъргаво трябва да се залепи плътно до нечия каменна ограда, за да не бъде отнесен от прелитащото с бясна скорост „величие”.
Мъгливият ден и мислите ми за безсмислието и суетата на цялото това разточителство подсилват тъгата ми.
Тъгата ми, за онези хилядите българи, които не могат да си позволят да платят входа от 6 лева за обект, за да видят къщите, построени през ХVІ век, за да влязат в църквите „Свети Архангели Михаил и Гавраил”, „Рождество Христово” и „Свети Димитър”, “Свети Атанасий” и “Свети Георги”, за да се докоснат до другите стожери на българщината, обявени за културно-исторически обекти.
И може би поради тази причина в тях се вижда само някоя и друга група чужденци, а българите, някак си, като чужди плахо пристъпват и смутено отстъпват назад, като чуят цената за входа.
Има някаква странна нереалност в Арбанаси. Нещо различно от пулсиращия живот. Може би защото тук е населено предимно с обслужващ персонал, туристи и периодично прииждащи тумби от новоизлюпени богаташи, собственици на домове – крепости и техните гости.
И днес уличната регулация на Арбанаси е такава, каквато е била преди 400 години. Къщите са запазили традиционно българския си облик и въпреки това в селото някак си липсва пулсът и пъстротата на обикновения човешки живот.
Къщите, улиците и мъгливата есен приличат на грандиозен декор, в който пред очите ми преминават картини от днешния живот на селището. Те се преплитат с картините от миналото му.
Стоя през каменната Пазарска чешма. Някога тук е била чаршията. Някога, тук, под големите брястове са пиели кафето си селските първенци и богатите чорбаджии.
Дали са обсъждали само сделките и търговията си или просто са се радвали на сладка раздумка едва ли някой би могъл със сигурност да каже. Но вероятно са се любували на красотата и плавната походка на прочутите арабаконашки кокони, тръгнали на църква.
Пременени в копринени и кадифени дрехи, обкичени с нанизи от златни пендари и скъпи украшения жените вървели напред, а след тях на почтено разстояние се движели слугите им, натоварени с огледалата и кутиите за скъпоценности на стопанките си.
С тези си мисли спирам пред Хаджиилиевата къща. Наричали я царската, защото в нея отсядали владетелите от Третото българско царство. Строена е през ХVІІ век и е един от шедьоврите на възрожденската ни архитектура. Има великолепен параден вход и голям двор. Разположена е между двете стари църкви „Свети Димитър” и „Свети Атанас”, в близост до Пазарската чешма.
Вглеждам се в богатите дърворезби по прозорците на двуетажната къща и си спомням думите на свещеника, живял през ХVІІІ век, който е написал: „ къщите са каменни, непристъпни…всяка отделно изглежда като манастир…”
Къщи, църкви и манастири…
Къщите в Арбанаси били така направени, че в тях е можело да се живее дълго време, без да се излиза освен на двора до кладенеца за вода. Във всяка къща е имало скривалище и кладенец, скрити зад огромен каменен зид и двукрили тежки дъбови порти. Има ги и днес.
В Арбанаси са запазени къщи с възхитителна архитектура. Интересни са Кандиларовата къща, Камбуровата, Лечевата, къщата на Иларион Драгостинов, на Бранковани, на Болеца, на баба Кали, на поп Хаджи Панайот, която известно време е използвана като светогорски метох и много други.
Днес повечето от тях са превърнати в хотели и заведения, само в Костанцалиева къща има подредена експозиция, в която е представен битът и материалната култура на Арбанаси от ХVІІІ и ХІХ в.
Срещу нея се намира Коконската чешма. Тя е построена приз 1786 от Мехмед Саид ага и има надпис с арабски букви, който гласи: „Който я гледа и пие, ще му дойде светлина на очите и душата.”
Търся светлина за очите и душата си в най-старата и най-запазената църква в селото. Това е Храм „Рождество Христово”. Църква е масивна каменна постройка с размери около 30 на 10 метра. Тя била част от комплекс, който е бил резиденция от която се е осъществявало управлението на Търновската митрополия, най-голямата по онова време на Балканския полуостров.
Строена е през втората половина на ХV век върху основите на стар храм. Пристроявана е през ХVІ и ХVІІ век, а стенописите са от 1597г. Те се отличават със жизнерадостния си колорит и с реалистични пространствени решения.
Силно ме впечатли сцената „Суетният живот в лъжливия свят” или „Колелото на живота”. Пред стенописа отново се върнаха онези мисли за суетата и преходността, за отлитащия живот и за неговия смисъл и за онази вечна равносметка в края му.
Върху стените на храма са изписани и имената на дарителите и ктиторите.
Интересни са и другите запазени в Арбанаси църкви: Храмът „Свети Димитър” и намиращата се в близост до него църква „Свети Архангели Михаил и Гавраил”. След Освобождението от турско робство до земетресението през 1913 година тя е била централна енорийска църква. На източната й стена е изобразена много рядко срещана сцена „Дървото Йесеево”. /Йесей е бащата на библейския цар на Израил и Юдея – Давид/.
Изображението представлява стилизирано родословно дърво, където редом с Давид и старозаветните пророци са изобразени 12 образа на антични философи, сред които Аристотел, Платон, Сократ, Омир и сред тях Исус Христос.
Другата църква “Св. Георги” е построена през втората половина на XVII в.. Според надписите посочени на олтара и на горния праг това е било през 1661г. А част от живописването е извършено от даскал Христо и някой си Стойо през 1710 г.
Влизам в двора на най-малката църква в Арбанаси „Свети Атанас”, която е построена през втората половина на ХVІІ век. Впечатляват ме многото надгробни паметници с надписи на гръцки език.
На югозападният край на Арбанаси се намира манастира „Св. Успение Богородично”. Той е доста древен. Данните сочат, че църквата в него датира от ХVІ век.
В нея се съхранява чудотворната икона „Света Богородица Труеручица”, донесена от Атон, както и много възрожденски икони, рисувани от зографи на тревненската школа.
За чудотворната икона казват, че “ако влезеш в храма с нечисти помисли и изпълнено със злоба сърце, тук ще бъдеш пречистен и Божията любов отново ще те озари. Ако това не стане, значи Бог завинаги е отвърнал очи от теб. Защото Арбанаси е свято място и тук често се случват чудеса”.
Преданието разказва, че при едно от турските опожарявания на селото иконата била заровена на хълм. Сто години по-късно била открита от пастирче.
Момчето водело за паша стадото на чорбаджията си, когато чуло на мястото плач. Плачът идвал от под земята. То започнало да копае и от там извадило иконата. От тогава я нарекли Плачещата икона. Твърди се, че тя извършва чудеса и има лечебна сила.
Чудодейните икони в Арбанаси са две. Втората се намира в манастира “Св. Никола”, разположен в близост до бившата резиденция на Тодор Живков.
Според преданието иконата изпълнява желанията на силно вярващите хора, които имат богоугодни добри и благочестиви мисли. Това дали мислите са такива можело да се провери веднага и на място.
Казват, че след като човек изкаже с молитва пред иконата молбата си, трябва да залепи монета върху лицето на Божията майка. Ако монетата се задържи, значи Бог е чул молитвата и ще изпълни молбата. Хората вярват в огромната мощ на тази иконата да помага при безплодие.
Манастирът „Свети Никола” е изграден през Второ българско царство. По-късно, през ХVІІ в. е разорен и възобновен с помощта на местен болярин, но в следствие на набези и земетресения отново е разрушен.
В книгата си д-р Димитър Папазов „Село Арбанаси”, издадена през 1935 г., пише, че храмът е бил толкова разрушен и запустял, че местните хора вкарвали в него през овцете си, за да ги подслонят от големите горещини през лятото.
Но една жена от Арбанаси сънувала сън, в който й се явил Свети Николай. Светецът й казал да тръгне и да събира дарения за възстановяването на храма. Тя усърдно се заловила за тази работа и успяла да събере сумата, с която църквата била възобновена.
По късно, църквата била превърната в манастир от монаха Зотика и монахинята Теодора от Търновград.
Вървя по улиците на Арбанаси и се опитвам да подредя мислите си. А те са свързани с живота и негова черна и бяла страна.
Мисля си за това колко необятен е света на човека и колко непредвидими са човешките дела. И въпреки, че те не са никога нито само черни, нито само бели в повечето случаи човеците пропускат онези хиляди нюанси на сивото, в които кипят болки, страсти, любов, омрази, грехове, вини, прошки…
Мисля си за черно-белия свят, в които човек вкарва живота си и за оградите.
За оградите, които ни ограждат и които сами си изграждаме. За крепостите, в които живеем и за онези дебели зидове, зад които се крият не малко позорни и нечисти тайни.
В Арбанаси изпитах едно странно усещане, сякаш животът тук тече на някаква улица без име. Всичко си беше на мястото – църкви, природа, стари и нови къщи, скъпи коли, туристи…Всичко си беше привидно на мястото, но някак показно подредено.
И в миг през мен премина странната мисъл, че съм попаднала в нереалността на свят, подреден, като за показ на поредната колекция от заблуди.
Защото тук, животът протича сякаш в миналото, но някак си обсебен от едно снобско и комерсиално настояще.
Настояще, което в даден момент дори прилича на истина, но всъщност е един илюзорен свят, който обсебва и променя човека. Свят, в който „богоизбраните” се затварят и приемат, че са си самодостатъчни.
Действителността тук не е такава, каквато очаквах да бъде. Може би не е и такава, каквато е най-добре да бъде. Не знам. Действителността в Арбанаси няма да бъде никога такава, каквато е била вчера или каквато ще бъде утре. Защото тук истините и митовете се сливат и размиват в легендите и фактологията за тайните и клановете, за техните резиденции и параклиси.
Днес бившата резиденция на Тодор Живков, строена през 1975 г. е преобразена в добре охраняван и забранен за простосмъртни луксозен бутиков хотел.
Легендите, митовете и фактологията?!…
Клановете и техните тайни?!…Крепостите, дворците, резиденциите и заключените частни параклиси?!…Животът и смъртта в представите на обикновените хора и на тези, които са се самоопределили като „богоизбрани” са твърде различни.
Това са два паралелни свята, в които всичко е игра на въпроси и отговори, а между тях стои тайно съзаклятническо мълчание и различни реалности.
Тук, в Арбанаси видях как човек може да мебелира и да бетонира самотата и страха си.
Арбанаси е като стон, като вопъл и топла въздишка през зимата – красиво, елегантно, но някак си недостъпно и лишено от живот.
Арбанаси – огледалото на България.
На онази България, в която все още съдят убитите, а не техните убийци.
На онази България, в която новината е винаги от мерцедес нагоре и колкото по-нагоре е, толкова повече страници, патос и величаене има.
На онази България, в която достойнството, почтеността и човечността се смятат за патология. Защото хората, които извършват най-жестоките злини в нея, не признават нищо по-висше от себе си. Те живеят в един черно бял филм, в който задължително трябва до демонстрират самодоволството си от това което имат и властта си върху това, което смятат, че им принадлежи.
И колкото повече имат, толкова повече не им стига.
Тук, в Арбанаси разбрах колко обичам живота.
Тук, в Арбанаси оцених свободата си да живея живот без стени и огради.
Защото не е достатъчно само да обичаш живота, необходимо е да си жив, за да имаш време да го изживееш.
29.11.2009
|
Хей, ако сте харесали тази статия, хвърлете око и на тези:
Страшно ме разчувства тази статия! Колко е права авторката на статията:
” Защото хората, които извършват най-жестоките злини в нея, не признават нищо по-висше от себе си. Те живеят в един черно бял филм, в който задължително трябва до демонстрират самодоволството си от това което имат и властта си върху това, което смятат, че им принадлежи.”
и
“Защото не е достатъчно само да обичаш живота, необходимо е да си жив, за да имаш време да го изживееш.”
Големите огради в Арбанаси и на мен ми създаваха усещане за “нежива красота”, “граница”, за лукс, който се крие…
Изключително актуална статия Браво
Само закачки. Не съм се отказала от развитие.Мислех че трябва да проходя пътеката, както винаги.Разбрах , ще почистя и спирам.Не е за пари.Въобще нямам подобни желания .А недостатъци имам много.Зная си.Ще се опитвам да се справя с техниките за да напредвам, но съм с много слаби познания още.И вместо да правя полезно , с удивително точност оплесквам и ликвидирам вече направено.Уникална съм.А що се отнася до бъбренето- ДА- прекрасно се чувствам да го правим и ми доставя огромно удоволствие.Мисля че никога няма да се наситя.А сега ще се оправям.Чао , до после…и усмивки.Горе главата.
В какво съм обвинена отново?Във властолюбие или стремеж да притежавам и мачкам…Аз също освен че обичам живота, също така искам да го изживея, но с правилния човек и по най-красивия начин.Искам това живеене да се превърне в незабравимо изкуство и удоволствие за другия.Когато и да пожелае за миг ,на лицето му да има усмивка и да е щастлив.Стига с обвиненията по мен.Разбира се че ще допускам грешки.Въпросите са така поднесени, че лесно мога да тълкувам по няколко начина.Не е честно спрямо мен.Кой от вариантите да взема иили да започна по списък да изброявам възможните отговори и вече оттам нататък изпитващия да си избира отговор.
Не разбрах много коментарите на Лилия ….
Но разказа на Камелия Мирчева ми хареса много!
Била съм в Арбанаси преди около 7-8 години. Вероятно доста се е променило от тогава. Харесва ми това място.
Пътеписа ме хареса като израз на лично преживяване, но има фактологическа грешка относно чудотворната икона „Света Богородица Троеручица”- тя се намира в Троянския манастир.Има интересна легенда за нея.
Поздрави!
Светла Иванова
Не знаех за Троеручница, че е в Троян. Цяло лято в туристическия офис, в който работих продавахме екскурзии до Търново-Арбанаси, като в програмата изрично беше спомената точно тази икона. Не сме имали рекламации. Аз самият не съм запален по поклоннически туризъм и затова не съм проверил въроса лично
И аз мисля, че е в Троянския Манастир чудотворната икона „Света Богородица Троеручица”.
Камелия,честито!Прочетох повечето пътеписи,включени в конкурса.Пожелавам ти в следващото състезание да се изкачиш на стъпалото на почетната стълбичка,означено с цифрата едно.
Присъединявам се към коментара на Иван Минчев!
Пътеписите на Камелия Мирчева са много добри, написани са от сърце!
Поздравления