Село Визица
етикети: Качул, Малко Търново, река Велека, село Визица, Странджа планина
Обичаме да откриваме не много известни и некомерсиални красиви местенца в България. От сърце благодарим на Диан Киров, който със следващият си пътепис ни показа един нов свят- цело Визица.
Визица е селце в сърцето на Странджа планина. Намира се на около 60 километра от град Бургас. Пролетта по тези места идва рано, въпреки че селото се намира на 300м надморска височина. Пътят до него е асфалтиран, проходим е през цялата година. Смята се, че името има тракийски произход, защото Бизия, Урдовиза са наименования от историята на траките. Името „Визичет” може да се срещне в данъчния регистър на кааза Анхиало от 1731-32 г. След освободителната война от 1878г, според Берлинския договор, селото остава в Турция затова жителите са принудени да го напуснат, заселват се в пределите на свободна България.
Сегашните жители са потомци на бежанци от Източна Тракия, заселили се в околността през 1913 година. Все още са запазени т.н шаронски къщи, построени с бежански заем. Многобройни са легендите, които обясняват защо хората са решили да образуват селище по тези места. Възникнали са, тъй като през последните три века във връзка с чумни епидемии и кърджалийски набези селцето на няколко пъти е сменяло местоположението си. Най- популярна е тази за овена, който бродил из горите на Стара Визица. Дни наред прегладнялото животно кръстосвало билата, накрая се намерили добри хора, които да му поднесат храна и вода. Овенът заживял пред тяхната колиба. Денем бродил посоките, а нощем се връщал отново и отново. Стопаните обикнали животното- може би заради спокойният му характер. Явяването на овена не е случайно и превръща неговата смърт в нещо съдбоносно за жителите. По време на някакъв празник овенът бил заколен- с части от него приготвили курбан за угощение. Тези които яли от празничното ястие се разболели от неизлечима болест- споминали се набързо. Случилото се накарало останалите жители да напуснат завинаги старото селище. Тогавашният път ги отвел до едни от най-слънчевите странджански била. От тогава местоположението на село Визица не е променяно.
Параклис Св.Илия
Най-известните забележителности са църквата св. Троица- построена в началото на 19в, която в днешно време е частично обновена, параклиса св. Илия, построен непосредствено до тракийски могилен некропол, който е частично проучен. Открити са, в каменни могилки, две символични погребения от елинистическата епоха, едно погребение чрез изгаряне и две символични. Намерени са глинени съдове, чашки, бронзови монети, амфори и т.н.
Църквата Св.Троица
Туристическият поток през летните месеци е незначителен, тъй като в селцето няма места за настаняване. Най-близките такива са на около 6 км в местността Качул- посока Малко Търново. На такова разстояние се намира приблизително р. Велека, която привлича любителите на риболова. Необходимо е да се отбележи, че от с. Визица тръгва най-краткия път от вътрешна Странджа към Черноморското крайбрежие. Този път е подходящ за преходи с автомобили с висока проходимост, велосипедни преходи.
|
Хей, ако сте харесали тази статия, хвърлете око и на тези:
Не бях чувала за това Страндженско село. Много хубав разказ.
Искам ми се поне за един уикенд да отида.
Представям си през пролетта колко ще е красиво
Авторът много последователно и увлекателно е разказал за селото. И аз никога не бях чувала за него!
Радвам се на такива описателни разкази!
А в този сайт определено не липсват такива.
Благодаря на автора на статията и на хората, които се грижат за разходка.ком!
от тоя писател не стаааааааааа..