Нареченските минерални извори лекуват душа и тяло
етикети: Асеновата крепост, Бачковския манастир, Нареченски миниреални бани, пловдив, река Чая, родопи, чудните мостове
МИНЕРАЛНИТЕ ИЗВОРИ В НАРЕЧЕН ЛЕКУВАТ НЕ САМО ДУШАТА, НО И 99 БОЛЕСТИ НА ТЯЛОТО
Текст и снимки: Зорка Левчева
Сгушен в Родопите по поречието на река Чая, известният курорт Нареченски минерални бани се намира на 40 км южно от Пловдив. В миналото хиляди са търсели богатството на минералните му извори. Радоновата вода, която блика само в този край успешно лекува неврози, стрес, разстройства на нервната система, диабет, хипертония, ранна атеросклероза, остеопороза и всякакви заболявания костите и ставите. След десетилетна забрава, днес курорта бавно се възражда, а общинската управа, санаториумите и частните хотелиери имат амбицията да привлекат по тези места цялото болното и застаряващо население на Европа, а защо не и на света.
Това стана ясно на срещата с екипа ни от проекта Комуникационната кампания за насърчаване на вътрешния туризъм в Република България на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, организирана от Благовест Лефтеров и Боян Манев, на тема „Спа и Уелнес”. Летище Пловдив спомага за връзката със света. Десет общини от Пловдив и Смолян спомагат за неговото развитието. Благодарение на това вече има две редовни линии на най-голямата нискотарифна авиокомпания до Лондон и Милано, а чрез сайта й годишно 700 милиона души във всички точки на планетата разглеждат виртуално Асеновград и околностите. А в този район има какво да се види.
Наблизо е Бачковският манастир „Успение Богородично“, който е втория по големина български манастир след Рилския.
Бачковският манастир
Тук се намира последната твърд на Второто българско царство – Асенова крепост. Община Асеновград предвижда за това място шоу, подобно на „Звук и светлина” във Велико Търново и 3D анимация, която да прожектира като холограма битките за това място преди векове.
Асенова крепост
На 5 км е село Косово, съхранило типичната възрожденска родопска архитектура. В селото има 63 паметника на културата. Църквата “Успение Богородично” от 1851 г., старото училище (1889 г.), параклисите “Св.Неделя” и “Св.Петър”, воденицата, ковачницата са част от тях. Северозападно от село Забърдо се намират Чудните мостове, един от най-интересните природни феномени в Родопите.
Чудните мостове
Някогашна пещера, образувана от водите на р. Дълбок дол, се е срутила вероятно при земетресение. Резултат от това са образувалите се два, редки по своята красота и внушителност мраморни скални моста. Така че познатата закачка: „Поздрав най-сърдечен от лудите в Наречен” вече не е актуална. В сполучливото допълнение от д-р Атанас Тасев директор на военния санаториум в минералните бани: „Луд е този, който не идва в Наречен” е истината, защото там ще излекуват и душата, и тялото ни.
|
Хей, ако сте харесали тази статия, хвърлете око и на тези:
Много полезна статия. Авторката би ли споделила дали е успяла да си излекува нещо в минералните бани.. Аз много вярвам на лечените свойства на природата като цяло и много бих се радвала ако има хора, които да споделят своето изцеление.
Mnogo e hubavo w Rodopite. Hodih na razhodka do Chudnite mostowe i sum mnogo vpechatlena! Magi`esko mqsto sa Rodopite… ima mnogo polojitelna energiq tam … zatowa ne se uchudvam che e lechebno mqsto.
Idete da vidite, da usetite i da se nasladite na prirodata!