Будапеща – Перлата на Дунава
Разказва ни Александра Димитрова…
Пътят от Виена до Будапеща мина неусетно. Прекосихме Дунава през Белия мост. Екскурзоводката ни чакаше на уреченото место.
Започнахме обиколката на Будапеща. Първо спряхме на Рибарските кули. Построени са през 1905 година, а от 1988 г. са включени в списъка на Световното културно наследство. Това са седем овални кули, всяка от която символизира едно от седемте маджарски племена, които поставят началото на унгарската нация преди повече от десет века. Рибарските кули се намират в близост до средновековния рибен пазар, като се предполага, че именно оттам произлиза тяхното име.
До Рибарските кули се намира Катедралата “Матяш”. Тя получава своето име от своя най-голям, най-значим мецанат, крал Матяш, който е венчаван два пъти в нея. Катедралата, която днес е един от отличителните белези на съвременна Будапеща, е издигната по времето на строителството на кралския дворец. В нея са коронясвани много от унгарските владетели. При всеки нов владетел тя е подлагана на промени и разкрасяване. Когато турците завладяват Буда през 1541 година, те превръщат катедралата в джамия, а стенописите и фреските заличават със слой вар. Малко време за снимки и кафе и…… към Цитаделата.
Цитаделата е построена след революцията от 1848 – 1849г. от Хабсбургска Австрия, като военна крепост, и се намира на най – високата точка на града. Конструкцията е завършена през 1854г. и основната й функция е да сплашва унгарските бунтовници. Поразходихме се. Накупихме подаръци и сувенири. А колко снимки направихме, не питайте. От Цитаделата се разкрива невероятна гледка към Дунава.
След това продължихме през хълма Гелерт и Центъра на Европа към Парламента.
Будапеща се гордее с над 123 обществени къпални, които се посещават не толкова с цел поддържане на хигиената, колкото като място за почивка, общуване и забавление. В древни времена римските патриции пристигали тук, за да възстановяват тялото и душата си в лековитите води.
В подножието на хълма Гелерт е една от най-известните бани “Рудаш”, построена върху извор на минерална вода. Недалеч от нея, по течението на Дунав, в хотел “Гелерт” се намира друг прочут балнеоложки комплекс, който също използва подземни термални източници.
Унгарският парламент е построен в нео-готически стил по плановете на Имре Щайндл. Строежът започва през 1885 г. и е завършен през 1904 г. Сградата на унгарския парламент се отличава със своята величественост и красота. Има 365 кули – за всеки ден от годината, а височината от 96 метра е свързана с навършването на хиляда години през1896 от пристигането на маджарите в Панония.
Паркирахме автобусът под Белия мост и тръгнахме на пешеходна разходка из центъра на града. Посетихме Музея на Марципана. Оттам си купихме истински марципан.
След това групата имаше свободно време около 2 часа до романтичната разходка по река Дунав с кораба „Панония”. След кратка разходка по хитовите улици „Ракоци” и „Ваци”, решихме да хапнем по един гулаш. Екскурзоводката ни беше дала ценни указания къде правят най-хубавия гулаш. Решихме да й се доверим. И….. не сбъркахме. J Лесно намерихме ресторантът. Но…… сервитьорките освен унгарски друго не говореха. L Тъкмо мислихме да се откажем, когато се оказа, че в заведението има меню на руски език JJJ Поръчахме гулаш, бира, вода и хляб и…. зачакахме. След дълго чакане щастието ни се усмихна. J Сервитьорката донесе едни малки купички, пълни с гулаш. Набързо ги хапнахме и Виктор каза: „Извинете демо-версията ни хареса. Сега вече можете да донесете истинските порции. JJ „ Беше изключително вкусно.
В уречения час групата се събра. Качихме се в автобуса и тръгнахме към корабчето. В 19.30 всички се бяхме качили на борда на „Панония”. Домакините ни почерпиха с вкусна шоколадова торта и чаша шампанско. Всички излязохме навън. Музиката се лееше. Беше вълшебно. Започна да се здрачава. Всички забележителности на Будапеща засияха в злато. Танците на палубата не спираха. Настроените на всички беше приповдигнато. Ванката отвори втората бутилка ягодова ракийка. Пийнахме си. Танцувахме. Снимахме си. Неусетно разходката приключи.
Качихме се на автобуса. Разходката ни продължи през Площада на Героите към хотела. За моя голямо разочарование само 3-4 души искахме да спрем и да се разходим на площада. LL Тъй като бяхме малцинство, продължихме към хотела.
Площадът на героите е един от най-забалежителните плодащи в унгарската столица. Изграждането на мемориала започва по повод 1000-годишнината от основаването на Унгария (1896) и приключва през 1929 г. Тогава той получава и името си.
В центъра на площада се издига мемориал със статуите на водачите на 7-те племена, които основават Унгария през 9 век, както и други забележителни фигури от Унгарската история – крале и държавници. Там също е и паметникът на Архангел Гавраил (36-метровия стълб), който според легендата се появил в съня на създателя на унгарската държава Свети Стефан (Ищван) и му връчил светата корона, с която кралят утвърдил властта си като владетел, поставен от Бога.
Късно вечерта се настанихме в хотела.
На другия ден след закуска отпътувахме за Пловдив.
Статията е написана от Александра Димитрова. Тя е част от екипа на туристическа анегнция “Ванди – С” ООД. Агенцията организира интересни екскурзии и семинари, изготвя уникални туристически програми както за индивидуални туристи така и за малки или големи групи. Тък като са професионалисти в областта, Вандис-С могат да се похвалят с клиенти като SIEMENS,ТЕХНИЧЕСКИ УНИВЕРСИТЕТ ПЛОВДИВ, ПЛОВДИВСКИ УНИВЕРСИТЕТ, АВСТРИЙСКО ПОСОЛСТВО и др. За повече информация и актуални оферти: http://wandi-tour.com/ и телефон: 00359 32 964970.
На феновете на разходките, пожелаваме приятни ексурзии
|
Хей, ако сте харесали тази статия, хвърлете око и на тези:
Коментирай чрез фейсбук: