Индия: Златния Храм в Амритсар – гордостта на сикхите
етикети: Амритсар, Златният Храм, Индия, Пенджаби, Харимандир
Харимандир или по-известен като Златният Храм в град Амритсар е един от най-посещаваните храмове в цял свят. Светинята се намира в щата Панджаб. За да се докоснем изцяло с душа и разум до тази златна красота е добре да знаем за религията на хората, които се покланят в храма – сикхите.
Сикхизмът е най-младата религия в света. Появила се е през 16 век, като за нейн основоположник се счита Гуру Нанак. Гуру Нанак е роден през 1469г. в Пакистан. Той взема част от философията от хиндуизма и исляма и прави нова религия, последователите на която в днешно време надвишават 16 милиона.
Гуру Нанак отхвърля кастовата система, политеизма, не се прекланя пред идоли, но запазва вярата в преражданията и кармата. Сикхите не се отричат от светския живот, защото тяхната вяра е, че Бог е във всекидневието. Ако човек живее с истината всеки ден от живота си, то този човек живее с Бог. Сикхите вярват в един Бог – Сат Гуру. Сат Гуру означава „Истински учител“, а думичката „ сикх“ е „последовател, ученик“. Общо Гурутата в Сикхската религия са 10. Те са приети и записани в Свещената книга – Гуру Грант Сахиб. Всеки един от Гурутата е допринесъл за развитието на религията.
Първият е Гуру Нанак ( 1469-1539) – зараждането на религията
Четвърти Гуру Рам Дас е започнал строежа на Харимандир – Златния храм в Амритсар.
Петият Гуру Арджан съставя свещенната книга за сикхите – “Ади Грант Сахиб” ( след смъртта на последния Гуру, книгата е наричана Гуру Грант Сахиб) – божествени откровения под формата на стихове на негови предшественици и лично негови. В книгата са вписани какви са сикхите, в какво вярват и какъв трябва да бъде техния живот. Най- кратко това може да бъде описано с няколко думи “ истина – най- важната; живеене в настоящето; Бог е навсякъде и във всеки и всичко“.
Гуру Арджан е поискал гурудварите ( Сикхските храмове) да са с отверени врати за всички хора, без значение вяра, раса или пол. Гуру Арджан е убит от Моголски управници.
Десетия Гуру Говинд (1666- 1708) е основател на Кхалса – братство от сикхи на военна основа.
Не е трудно да отличите Сикхите. Най-силно впечатление правят разноцветните тюрбани, които носят на главата си. Важни и характерни за вярващия сикх са „5-те К“, които трябва да притежава всеки мъж:
- Кеш ( Kesha)– никога сикхите не си подстригват косата и брадата
- Канга (Kangha) – гребен, който по специален начин се заплита в косата
- Кара (Kara) – обикновенна стоманена гривна –кръг, символ на единението на човечеството с Бог
- Каш (Kachha) - долни дълги гащи
- Кирпан (Kirpan)– красив нож на кръста
Ако имате по продължителни наблюдения върху хората от тази религия ще забележите, че те са винаги спретнати и чисто облечени, няма просяци или бездомни сикхи. Нещо повече Сикхите са сред най-високопоставените и богати хора в Индия, често са добри бизнесмени и търговци или заемат високи държавни постове. Това е обяснимо. Всеки сикх отделя най-малко 10 процента от доходите си за благотворителност. Част от тези пари служат за поддържане на Гурудвара ( Храмовете), друга част за храна; заделят се и пари за стартиране на бизнес за подрастващите младежи.
Всеки гладен независимо от религия, цвят на кожа и всякакви белези може да се нахрани в Сикхски храм. Всеки ден доброволци, ръководени от професионални готвачи, приготвят храна за над 10 000 души ( за Храма в Амритсар ни казаха че цифрата е 50 000 души). Храната разбира се е вегетарианска, предимно ориз, зеленчуци, леща ( така наречената „ дал“) и роти ( хлебчета). В големия салон за хранене хората се подреждат в редици на земята. Внимателно по редиците минават сервиращите, които разсипват яденето от големи кофи.
Канда – символът на сикхската религия. Може да го видите на покрива на всеки храм, както и на тюрбаните на мъжете. На част от тюрбаните символът е от желязо и в миналото се е ползвал и за оръжие по време на битки.
Златният Храм е построен в края на 16 век, върху земя дарена от император Акбар. Внушителният храм е разположен върху изкуствен остров в езерото Амритсар, което в превод означава Божествен Нектар. Горната част и куполите са от позлатени медни плочи, върху които са изписани стихове от свещенната книга. Общо 100 килограма злато е вложено в храма. Вътре храма е също доста богато декориран. Украсата и чистотата на храма е перфектна.
Както пред всяка гурудвара, така и тук пред входа се събуват обувките и се измиват краката. Друго условие за посетителите е да им е покрита косата, да не са пили алкохол; влизането с цигари е също забранено.
Поклонението с опряно чело в земята в Златния храм е израз на дълбока почит.
Вярва се че водата около Храма е чудодейна. Легенда разказва как човек страдал от неизлечима болест обиколил всички светини в Индия и накрая намерил изцеление от водите до храма. Във водите плуват шарени големи риби. Такива риби видяхме и в Гурудвара Бангла Сахиб в Делхи.
Пеенето на песни е един от най-важните и значителни елементи в религията на сикхите.
В Златния храм се съхранява оригинала на Гуру Грант Сахиб – книгата гуру. Книгата е огромна. Съдържа 1430 старници, в които са поместени 3384 химна. В тях ясно е обяснено какъв трябва да бъде всеки последовател на тази религия. Те са толкова конкретни и точни, че рядко възникват спорове за смисъла вложен в думите. Но ако все пак това се случи, въпросът се отнася до Акал Такт, известен още като сикхският парламент или Тронът на вечните. Сградата се намира точно срещу Харимандира.
Отношението към книгата е много специално. Често хората я наричат Книгата-Бог. Всяка вечер с факелна процесия тя бива съпровождана от Златния храм до намиращия се на срещуположния бряг на свещеното езеро мраморен храм Акал Тахт (“Трон на Вечния”), а сутрин се връща в Златния храм. Поставя се върху възглавница на специална маса, Манджи Сахиб, като се завива с покривало, украсено със злато и диаманти.
Ако сте решили да посетите Амритсар, със сигурност ще ви е интересно да видите и още едно място в близост ( на около 30 км). Става въпрос за границата между Пакистан и Индия – може би един от най-интересните гранични пунктове по света Всяка вечер има величествена церемония, изпълнявана от гардовете в униформи и всички други белези на националната гордост и на двете страни. Церемонията е съпроводена с маршируване, песни и танци и наблюдавана ежедневно от хиляди посетители.
|
Хей, ако сте харесали тази статия, хвърлете око и на тези:
Чудесна статия. Както винаги!
Златна красота! Страхотни снимки и много интересен разказ! Ех, Индия, Индия
Четем за Индия хубави пътеписи и само си въздишаме Благородна завист ме обзема
И много интересна информация. Никога нямаше да се сетя да прочета за сикхите. Благодаря
Здравей Мира,
сикхите не са много популярни по нашите земи, но всъщност са доста интересни хора.
Разбира се всички сме виждали хората с тюрбани на главите по филмите, но не сме се замисляли за тяхната религиозна принадлежност и историята им. Тук в Индия ги срещаме на всяка крачка и определено си личи че това са хора с положение и ни беше интересно да разберем тяхната история.
Спомням си как детето на едни приятели като видя един сикх на живо възкликна “мамо, това не е ли Али баба ”
Доста сте се потрудили, за да разберете повече за тях и браво – много успешно и интересно представяне… Али Баба,хаха
Какво да кажа.. Личи си че статията е породена от голям интерес и голяма любов! Толкова си личи че обичате Индия, че заразявате! Никога не съм мислила за Индия като интересна за мен дестинация, но след вашите статии съм сигурна, че ще се посетя Индия и аз. Много вълнуващо, интересно, контрасно и вълнуващо ми изглежда всичко.
Снимките са страхони също!
Поздравления на целия екип на разходка.ком! Бъдете здрави и ни радвайте с още много разкази и снимки! Страхотни сте!
Благодаря ви за хубавите думи:)
Радвам се че ви се нрави статията. Ако някой знае интересна история за сикхите или за Амрицар може да сподели.