Конкурс 2013: На път през май
етикети: Гърбавия мост, Даскаловата къща, занаятчийници, кафенето на бай Стоян, конкурс 2013, конкурс за пътеписи, Музеят на резбарското зографското изкуство, площад Дядо Никола, Райковата къща, Старото школо, Тревненската река, трявна, църква Св. Архангел Михаил, Часовниковата кула от 1814 г.
Светла Радкова ни разказва за разходката си в Трявна. Снимките и пътеписа са прекрасни. Благодатрим и за участието в конкурса и се надяваме на още пътеписи от Светла
В началото идеята беше да пътуваме 9 души, но след възникнали ангажименти и неотложни задачки, в колите се качваме седем – все жадни и за пътища, и за преживявания.
Разстоянието от София до целта ни е малко над 200 километра, пътят е много добър и само след 2 часа пристигаме в градчето, увито в зеления шал на Стара планина.
Настаняваме се в предварително резервираната къща за гости, обуваме удобни обувки, грабваме фотоапаратите и с любопитство поемаме. Буквално след първата пряка излизаме на улицата на занаятите и пъстротата на градчето моментално ни завладява. Предполагам, че вече сте се досетили –
– в Трявна сме.
Разходката ни започва от Даскаловата къща, в която се помещава Музеят на резбарското и зографското изкуство. Тук се съхраняват произведения от оригинална тревненска дърворезба – резбовани тавани, иконостаси, дървоскулптори на български ханове и царе, балерефи на възрожденски дейци.
Посрещат ни две гостоприемни дами, които веднага ни спечелват и с усмивките си, и с увлекателния разказ, който в един момент заприличва на приказка – за построяването на къщата през 1804 -1808 г. от майстор Димитър Ошанеца и неговия помощник – калфа Иван Бочуковеца, за сключения облог между тях за направата на най-хубава дърворезба върху таван с формата на слънце, за работата им в продължение на 6 месеца, за очакването на съгражданите им…
Юлското слънце на калфата – трептящо, жарещо, майсторско…
По няколко пъти влизаме от стая в стая, за да разглеждаме таваните, връщаме се, за да сравняваме слънцата и после пак и пак, без да можем да преценим кое е по-красиво. Всяко те приковава с чистота, изящество и уникалност.
88 маргарити красят майсторското Майско слънце, като нито една от тях не се повтаря
На тръгване научаваме, че Майсторът е спечелил облога, но хората от Трявна оценили и труда на Иван Бочуковеца и го признали за майстор.
Благодарим на нашите пътеводители във времето и продължаваме напред. И от двете страни уличката на занаятите е засипана с изкусителни шарении и вкусотии, създадени от тревненските ръце на майстори. На нея са разположени работилнички и автентични дюкяни, представящи майсторлъка в изкуството на дърворезбата, грънчарството, тъкачеството, иконописа, ковачеството, бижутерството, сладкарството. Тук можеш да видиш и намериш всичко – пресен локум, ореховки, баклава, от кожени опинци и калпаци, до фини сребърни накити и бижута, от детски дървени пищовчета и свирки до изумяващи дърворезби.
Нямаме много време да се захласваме, но искаме да хвърлим „по едно око” навсякъде…
Най-практичното решение, според мен, е да разгледате дюкянчетата и занаятчийниците по уличката първо в едната посока, а после в другата, защото иначе рискувате да изтървете някоя красота или хапка.
А багрите и изненадите наистина са навсякъде около нас
Часове ни трябват, за да стигнем до центъра на града – площад Дядо Никола, който е единственият запазен възрожденски архитектурен ансамбъл в България.
Един от 140-те паметника на културата в града е на площада – Часовниковата кула от 1814 г.
Правим снимки и на Гърбавия мост – един от символите на Трявна и свързващ двете части на града, разположени по поречието на Тревненската река. Мостът е построен от уста Димитър Сергюв.
Слънцето вече се разхожда по гордостта на Трявна – Гърбавия мост
Разходката ни продължава из Райковата къща – двуетажна, с традиционна възрожденска архитектура, построена през 1846 г. пак от майстор Сергюв. В седемте стаи на дома днес е разположена постоянна етнографска експозиция.
Всяка стая от къщата впечатлява със стил, топлина и уют
Пак досами площада е разположено и Старото школо, където някога са се помещавали и библиотека, и читалище, а днес – шест постоянни експозиции на времеизмервателни уреди от последните пет века /включително и часовник, който отмерва времето обратно /, икони, картини, стари учебници и книги.
Сградата е построена за нуждите на едно от първите български светски училища през XIX век .
В Старото школо може да се види и автентично килийно училище.
Странно е усещането да седиш на такъв чин – простотата замайва
Влизаме за малко и в най-старата църква в района – „Св. Архангел Михаил”, за която се смята, че е построена или от цар Калоян или от братя Асеневци през XII век, но всички споделяме, че едва ли най-важно е да се знае кога и от кого е изградена. По-ценното и стойностното е, че и днес, след толкова векове, продължава да посреща и приема поколения хора.
След опожаряването й през 1798 г. от кърджалииите, църквата е изигната отново
Само да не останете с впечатлението, че градчето е пусто, защото на снимките не се виждат хора. Точно обратното е – уличките са препълнени с хора и на всяка крачка можеш да чуеш и всякакви езици. Просто реших да стана на другата сутрин по-рано и да фотографирам на спокойствие, преди човешкият поток отново да ме въвлече в магията на Трявна.
В края на деня спираме в кафенето на бай Стоян и като награда за избора ни всеки от нас получава „височайша грамота от съвета на тревненските чорбаджии за завидно уменье в пиенето на кафе на пясъкъ, яденьето на баклава и прочие господарски кефове”.
„Залепен” за кафенето е пенсионерският клуб, където местните
разказват увлекателни истории за миналото на Трявна
Седим на малки дървени столчета, радваме се на майското слънце и си хортуваме - за очарователната простота и изящност, която ни заобикаля, за миналото и най-вече за бъдещето на градчето, за нетрайната човешка същност и за безкайността на сътвореното от ръцете български… Всеки е напълнил туристическата си чанта с купища сувенири, а сърцето си – с изумителни спомени от Трявна, която може само да се види, но не и да се разкаже.
Дайте оценка на пътеписа:
|
Хей, ако сте харесали тази статия, хвърлете око и на тези:
Коментирай чрез фейсбук: