В търсене на древните тайни на Исперих, Разград и Попово
Вижте отблизо едни от най-атрактивните и посещавани дестинации в България
Туристическа дестинация „Исперих-Разград-Попово: Път на древни култури и традиции”, обхващаща територията на три общини – Исперих, Разград и Попово, е разположена в Североизточна България и е част от Източната Дунавска равнина. Тя предлага за посещение изключително атрактивни и знакови историко-археологически и културни обекти, обособени в три тематични маршрута – Историко-археологически, Етнографски и Събитийно-фестивален.
Ако предпочетете Етнографския маршрут ще имате възможността да разгледате уникални комплекси и в трите общини Маршрутът предлага уникален ансамбъл от архитектурни етнографски комплекси с тематични експозиции, дегустации на местна кухня, както и анимации на стари забравени български обичаи.
Разположената в центъра на град Исперих Етнографска къща предлага богато разнообразие от предмети и уреди от бита и поминъка на местното население, голяма част от което се е преселило от различните краища на България. Ежегодно през месец октомври музеят става център на Панаира на царевицата. Къщата с дърворезби в с.Малък Поровец /Община Исперих/ е творение на човешкия гений. Построена през 1954 г. от самобитния майстор дърворезбар Марин Петков, къщата е изцяло декорирана с изящна дърворезба, помещенията и мебелировката на къщата са тематично подчинени на самостоятелни идеи като „Семеен олтар”, „Стая с дванадесетте апостоли”, „Тронна зала” и др. Създадената в началото на XX в. Вятърна мелница в с. Белинци се намира на 15 км от Исперих. Тя е изцяло дървена и в нея може да видите мелене на зърнени култури от два хромела.
Ако продължите към гр.Разград, една пешеходна разходка в старинния квартал „Вароша” ще ви върне назад във времето с оригинален архитектурен ансамбъл, носещ духа и атмосферата на българското Възраждане. Тук са концентрирани множество музеи и културни средища, както и уютни заведения, съхранили духа на стария Разград. В старинния квартал се намира и Етнографски музей, представляващ комплекс от 3 реставрирани стари къщи с дворове. Експозицията показва по оригинален начин традиционната култура на местната етнографска група „капанци”. Представена е празничната им календарна система, бит, облекло, накити. По време на фестивала „Белите нощи на Разград” той се превръща в мистична територия на легенди и стари поверия. Етнографски комплекс в с. Побит камък, намиращ се на 20 км. северно от гр. Разград, включа реставрирани къщи и дворове с възстановена уредба на български дом, обитаван от етнографската група „балканджии”. Посетителите могат да изпробват своите умения в тъкането на черги, плетенето на рогозки и да дегустират местни блюда, приготвени по стари автентични рецепти. А вкусът на ракията и виното, приготвяни в комплекса ще ги върнат назад във времето и ще ги заредят с добрата енергия на дедите, дошли от Балкана. В Етнографския комплекс в с. Топчии /Община Разград/, създаден да съхрани традициите, бита и културата на капанците, може да се видят характерните особености в капанското облекло – строго контрастиране на бяло и черно и везаните в червено детайли.
Етнографската обиколка може да продължи към гр. Попово и Етнографската експозиция „От село Попово към град Попово“ в Историческия музей. От лятото на 2013 г. експозицията е изцяло обновена. Беломорската етнографска сбирка на с. Светлен се намира в стара къща и е посветена на материалната и духовната култура на беломорските българи, заселили отново селото след Освобождението на България. Разполага с богата експозиция от автентични носии, носени от т. нар. “беломорци” и предмети на бита на бежанците от Беломорска Тракия. Носиите са послужили в близкото минало като оригинален реквизит, използван при създаването на филма “Капитан Петко войвода”. Капански архитектурно-етнографски комплекс в с. Садина се намира на 18 км от гр. Попово. Комплексът е посветен на етнографската група „Капанци”, съхранила се почти до най-ново време в Североизточна България. Комплексът е съчетание на традиционен капански стил с модерни условия за отдих и релаксация.
Съхрани българския дух и традиции, стани част от България.
За повече информация посетете следните адреси:
Община Исперих
Община Разград
Община Попово
www.isperih-razgrad-popovo.com
Примерни снимки към текста:
- Къщата с дърворезбите в с.М.Поровец
- Вятърната мелница в с.Беленци
- Етнографски музей в гр.Разград
- Етнографски комплекс с.Побит камък
- Етнографски комплекс с.Садина
Този документ е създаден в рамките на проект BG161РО001/3.2-03/ 2012/001 “Исперих-Разград-Попово:Път на древни култури и традиции “, който се осъществява с финансовата подкрепа на «Оперативна програма Регионално развитие» 2007-2013г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие. Цялата отговорност за съдържанието на публикацията се носи от Община Исперих и при никакви обстоятелства не може да се счита, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.»
|
Хей, ако сте харесали тази статия, хвърлете око и на тези:
Коментирай чрез фейсбук: