Конкурс 2014: Дар от траките – родното кисело мляко лекува френски крал
етикети: конкурс 2014, Ломница, с.Студен извор, Трън
Ето и първата статия в конкурса ни. Нейн автор е Зорка Левчева, добра наша приятелка от предишни конкурси. Благодарим и от сърце за участието. Очакваме вашите нови пътеписи. Пишете ни pishi@razhodka.com
Не сте опитвали киселото мляко на Мария от с. Ломница? Защото ако сте го опитвали, вече знаете истинският вкус на този еликсир и трудно бихте преглътнали, която и да е от репликите.
Впрочем, в трънския край почти във всяка къща си правят мляко, сирене и кашкавал. В това се убедихме, когато пристигнахме в с. Студен извор, за да разгледаме музея на киселото мляко.
Местните домакини се бяха подготвили и участвахме в дегустация на домашно приготвена вкусотия. С мед, с орехи и сладко от горски ягоди или малини, няма по вкусно нещо от истинското кисело мляко! Е аз вече си признах предпочитанията.
Музеят на киселото мляко в с. Студен извор, община Трън е открит на 29 юни 2007 г. Защо там ли? Защото в това скътано в прегръдките на планината място се е родил д-р Стамен Григоров – откривателят на бактерията „бацилус булгарикус”, която предизвиква квасенето и превърнала млякото в един от символи на България. Тук посетителите могат да научат повече за процеса на ферментиране и на какво се дължат невероятните вкусови качества на млякото. На първия етаж е разположена експозиция с предмети, използвани за приготвянето и съхранението на млечните продукти в домашни условия. Сред тях са „рукатка” – гърне от глина с дръжка, което е служело за пренасяне на ръка и „бучката”, в която се е биело масло. На втория етаж са изложени предмети и макети, демонстриращи промишленото производство на киселото мляко и стъпките, за да стигне до нашата трапезата. Част от тази експозиция е посветена на д-р Стамен Григоров.
Родната къща на откривателя на „бацилус булгарикус” се намира на няколко метра от музея и вече е отворена за посетители. Домът на големия български учен е построен през 1886 г. Това е така наречената стара къща. Зад нея има още една постройка, вдигната през 1928-1929 година. Съхранен е и старият хамбар. „Въпреки някои битови неудобства решихме да запазим къщата в автентичния й вид”, разказват племенниците на д-р Стамен Григоров, които се грижат за жилището и за прилежащия към него 35 дка двор.
Микробиологът не е оставил поколение. Неговите родственици обаче създали фондация “Д-р Стамен Григоров”, която популяризира достиженията на българския учен и организира ежегодно прояви в негова чест. Според изследване на фондацията, разпространението на родното кисело мляко в съседни и по-далечни на България страни е започнало през 1345 година.Тогава след турско нападение българите в Тракия отвели със себе си в Мала Азия огромни стада овце. До Балканската война млекарниците в Цариград били собственост изключително на българи. Родното кисело мляко добило широка известност в Европа, след като бил излекуван френският крал Франсоа Първи /1515-1547 г./, който страдал от болест на стомаха. Оттогава датира първото отбелязано съобщение за лечебните свойства на българското кисело мляко, твърдят от фондацията. Д-р Стамен Григоров е открил през 1905 г. пръчковидната млечнокисела бактерия в Швейцария, където работи по това време. В негова чест тя била наречена по-късно “лактобацилус булгарикус Григоров”. През последните десетилетия обаче фамилията на откривателя отпаднала от официалното наименование.
Тaзи публикация е създадена в рамките на проект „Непознатата България – Откритието – Западни покрайнини”, осъществяван с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Регионално развитие” 2007-2013 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие.
Дайте оценка на пътеписа:
|
Хей, ако сте харесали тази статия, хвърлете око и на тези:
Коментирай чрез фейсбук: