Чепеларе – в планината на древните богове
етикети: зимен спорт, зимна ваканция, Зимни курорти, отдих през зимата, планина, природа
Потънало в градини и цветя, планинското градче Чепеларе е разположено живописно по двата бряга на река Чая. Вековните гори, из които се носи родопска песен, високопланинските пасища и бистрите води на реката пазят духа на древната Родопа. Сегашното селище е основано през 1705 год., когато Бельо кехая решава да си построи тук къща.
Общината е разположена на средна надморска височина 1150 метра и територия 375 кв. м. Спрямо земното кълбо Чепеларе се намира на 24 градуса и 42 минути източна дължина от меридиана Гринуич и на 41 градуса и 44 минути северна ширина от екватора. Общинският център се намира на 230 км от софиянци, 80 км до град Чепеларе пътуват пловдивчани, а 10 км е разстоянието до курорта Пампорово. Само на 100 км от града, по новостроящата се магистрала, е Гърция.
Климатът в района
Климатът е умерен, преходно-континентален. С четири ясно изразени сезона – пролет, лято, есен и зима. Чепеларе е най-слънчевият град в България – 270 дни в годината. За радост на любителите на почивки в планината, зимата е мека и топла, а снежната покривка се задържа сравнително дълго, между 80-120 дни в годината със средна дебелина 30-80 см. Пролетта настъпва значително късно, а лятото е прохладно и свежо.
Малко исторически данни
От древността Родопите са тайнствена и загадъчна планина – на митичния Орфей и бесите – пазителите на прочутия храм на Дионисий. Археологическите разкопки свидетелстват за наличието на живот от около ХІІ век преди Христа. Останките от множество тракийски крепости говорят, че тук в древността е кипял богат обществено-културен живот. Залежите на руда в региона благоприятстват за развитието на металодобива и ювелирното изкуство от дълбока древност. Рударството продължава да се развива и след покоряването на района от римляните. Откритите при археологически находки стъклени съдове, чаши, токи, монети и керамика от късната римска епоха (379-450 г. сл. Хр.) свидетелстват за продължаващия интензивен стопански живот. През 1911 г. при направени разкопки са открити следи от римска баня, която за сега е единствената следа от градско строителство в Централните Родопи.
От периода на Първата и Втората българска държава (681-1393 г.) са открити голям брой средновековни крепости, селища и некрополи, някои от които продължават да се използват още от тракийско време.
През епохата на Българското възраждане (1762-1878 г.) в гр. Чепеларе и селищата около него кипи оживена културно-просветна дейност. Свидетелство за това са съществуващите 14 храма и 72 параклиса. Четири от църквите са обявени за художествени паметници на културата с национално значение, а една от църквите и 15 параклиса – за паметници на културата от местно значение.
За всеки по нещо
За любителите на културните забележителности в града и в околните села има голям брой изложби, паметници и храмове, които чакат своите посетители. В град Чепеларе за вас врати е отворил единственият по рода си на Балканския п-в Музей на родопския карст, в който са представени красотите на пещерите и пещерните експонати, запазени от зората на човешката история и който разполага с 970 изложени музейни експонати. Музеят може да бъде посетен всеки ден сутрин от 9 до 12 часа и след обяд от 13:30 до 17:30 часа, с изключение на неделя и понеделник. За почитателите на спорта атракция е Музеят на ските и ски-спорта в Чепеларе, който разказва за богатата история на ските и ски-спорта в региона на община Чепеларе. Разполага с 900 изложени музейни експоната – ски, медали, купи, флагчета, ски-обувки, плакети и др. Град Чепеларе е и родно място на Олимпийската шампионка по биатлон от Нагано’98 – Екатерина Дафовска.
Сред храмовете в града интерес представлява църквата “Св. Атанасий Велики”, построена през 1834 г., а през следващата 1835 г. – осветена от Пловдивския митрополит Никифор. През 1841 г. в нейния двор е построено килийно училище (най-старото в община Чепеларе).
Друг паметник на културата е църквата “Успение Богородично”, построена и изографисана през 1866 г., а осветена на следващата 1867 г. (16 юли) от председателя на Българската община в Пловдив – архимандрит Дамаскин (по-късно Велешки митрополит). В Чепеларе има също така джамия и множество параклиси.
Град Чепеларе се намира единственият в Европа Музей по спалеология. Голям брой фотографии и други нагледни материали, както и богатата сбирка на книги, списания и статии, предлагат изчерпателна информация за историята на пещерното дело и неповторимата красота на това, което посетителят може да види в пещерите на района. В Чепеларе е единствената българска фабрика за производство на ски и сноуборд.
Любопитни са и забележителностите, състоящи се в огромен брой църкви, параклиси и джамии, в близките села като Павелско, Хвойна, Орехово, Забърдо, Острица, Проглед и други. Сред рядка борова гора се открояват крепостните стени на Зареница в село Павелско, разположена на левия бряг на Лютидол, намиращ се 5 км източно от село Павелско и 5 км южно от курорта Нареченски бани. В същото село се намират и 45 пещери, от които най-голяма е Челевещницата. В средата на залата на пещерата, сред огромна паница издълбана от падащите капки, лежи най-красивият и величествен пещерен бисер, намерен досега в българските пещери, възприеман като чудо на природата и бисер на бисерите. Пещерата “Челевяща дупка” в село Орехово, служила за скривалище на много българи по време на годините под робство, също е легендарен обект в Община Чепеларе.
За посетителите, които обичат да прекрват почивката си спортувайки, само на един километър от града се намират две ски-писти – “Мечи чал 1″ (3200 м) и “Мечи чал 2″ (5200 м), които са между най-добрите алпийски трасета в Европа. Пистите се обслужват от двуседалков лифт с капацитет 800 души на час. Двадесет и двата семейни хотела в Чепеларе са готови да ви посрещнат през всяко време на годината. Общият им капацитет е 253 гости на ден. Може би ще решите да останете тук? Да покарате малко ски или да тръгнете по стръмните планински пътеки към някой връх? Направете го – няма да съжалявате.
Обсерваторията се намира на 15 км от курорта на връх Мечи чал. Има редовен транспорт до там, но и изкачването до върха пеша е изключително приятно. Обсерваторията е отворена за посетители, а от там където е разположена се виждат почти целите Западни Родопи.
Много българи предпочитат да прекарат свободното си време в този слънчев и спокоен град, скрит в Чепеларската котловина. Не пропускайте шанса и вие да го посетите в свободното си време, да се насладите на невероятно чистия въздух, а защо не и да опитате от вкусните местни специалитети. А ако вече сте имали удоволствието да разгледате местността, не се колебайте да ни разкажете за преживяванията и впечатленията си.
Полезни връзки:
Местенца, където можете да отседнете по време на почивката
|
Страхотна статия за Чепеларе. Бил съм там на ски и пистите са супер, но вече не са само две, а има доста Сложили са машини и за изкуствен сняг. Главно свъзвах града със ските, но хубаво, че ми отворихте очите и за другите неща, които могат да се видят там. Това за пещерите не го знаех, също така и за въпросния бисер – трябва да се отиде да се види… Ако се търси евтина ски почивка, то Чепеларе е перфектно. Цените са по-поносими, но това не значи, че пистите са по-кофти.