100 Туристически обекта – Благоевградска област
етикети: 100 НТО, 100 НТО по области, Банско, Благоевградска област, вихрен, Добърско, Мелник, Петрич, Рупите, туризъм
1. БАНСКО
Музеен комплекс:
- Къща-музей “Никола Вапцаров” (раб.време 8:00-12:00; 14:00-18:00; без почивен ден).
- Веляновата къща
- Къща-музей “Неофит Рилски”
- Постоянна иконна изложба
- Черква “Св.Троица” (раб.време 7:00-18:00; без почивен ден)
Печатът се намира в музея “Никола Вапцаров”.
Музейният комплекс “Банско” представя неповторимото историческо, архитектурно и художествено наследство, както и бележитите личности, чиито къщи са превърнати в музеи.
2. ВРЪХ ВИХРЕН
Печатът е в хижа “Вихрен”.
Пирин е втората по височина планина в България, намира се в югозападна България и е част от Рило-Родопския масив. Тя е разположена надлъжно от северозапад на югоизток между долините на реките Струма и Места и котловините по тях. Най-високият връх в Пирин е Вихрен (2914 м) – третият по височина на Балканския полуостров и вторият у нас.
3. СЕЛО ДОБЪРСКО
Църквата “Св.Св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат” (раб. време 8:00-17:00; събота и неделя с предварителна заявка на тел. 074406/ 215).
Има печат.
Легендите разказват, че първите заселници в селото са били ослепените след битката в Беласица през 1014 г. Самуилови войници. Те намират изцеление от лечебната вода, която извира в двора на средновековната църква “Св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат”. Легендата гласи, че с водата от изворчето в двора на старата църква е лекувал очите си още Климент Охридски. Тези предания намират своето отражение в стенописите на църквата, както и прочутият стенопис с Исус Христос в ракета.
Църквата е строена през 1614 г. Записана е в списъка на културните паметници на ЮНЕСКО.
4. МЕЛНИК – архитектурно исторически резерват
- Исторически музей (раб. време 8:00-18:00 без почивен ден).
Има печат.
- Кордопулова къща (раб.време от 8:00-18:00).
Има печат.
- Роженски манастир (раб.време 8:00 -18:00).
Има печат.
Мелник е най-малкият град в България. Разположен е в югозападната част на Пирин. Градът е известен със земните пирамиди, които представляват приказни природни скулптори с най-различни форми и очертания (едни от най-впечатляващите са тези с формата на скални гъби). Мелник се слави и с прочутото мелнишко вино. Старинните къщи впечатляват с богатата си архитектура.
Историческият музей Мелник се намира в Пашовата къща и представя бита и поминъка на местното население.
Кордопуловата къща, построена през 1758 г. е най-голямата запазена къща от XIX век на Балканския полуостров.
Роженският манастир се намира на 6 км източно от Мелник, до с. Рожен, върху билото на висок хълм с изглед към върховете на Пирин и Беласица, обгърнат от знаменитите Мелнишки пирамиди. Манастирската църква “Рождество Богородично” пази ценни стенописи, стъклописи, икони и дърворезби.
5. ПЕТРИЧ
- Местността “Рупите” – храм паметник “Света Петка Българска” (раб. време 7:30-18:00).
Има печат.
- Самуилова крепост (раб. време 8:15-16:00; почивни дни – неделя и понеделник).
Има печат.
Районът на Рупите е разположен в Югозападна България, в близост до река Струма. Местността представлява кратер на изгаснал вулкан, а обликът й се оформя от вулканичния хълм Кожух, термалните извори и хълма Пчелина. Местността е известна с минералните извори, които притежават изключителни лечебни свойства.
В Рупите се намира храма “Света Петка Българска”, построен по инициатива и със собствени средства на пророчицата баба Ванга.
Самуилова крепост се намира край прочутото със загадките си село Ключ, на 20 километра югозападно от Петрич и само на 4 км от границата с Македония. Националният парк-музей “Самуилова крепост” е свързан с трагичен момент в Първата българска държава след Беласишката битка с византийците през 1014 г. Тогава е ослепена 14-хилядната войска на Самуил, като на всеки стотен войник е оставен по един с едно око, да води останалите. Виждайки това, Самуил получава разрив на сърцето и умира. Тук се намира мемориалът, посветен на цар Самуил и неговите ослепени войници.
|
Хей, ако сте харесали тази статия, хвърлете око и на тези:
Коментирай чрез фейсбук: