Пътепис: Една синьо – зелена приказка
етикети: крушунски водопади, лятно приключение, маарата, пътепис
Ето още един прекрасен пътепис, които участва в конкурса с награди Лятно приключение. Разказва ни Камелия Мирчева.
Това е една история за красотата и величието, за тишината и времето, за историята и настоящето и за едно пътуване към себе си. Това е една история за потапянето на човек в царството на елфите и за една невероятна ултрамаринова сиlнева и зеленина, която е трудно да се опише с думи.
Това е една приказка за щастието, което те обзема, когато станеш част от Божественото величие на сътворената природа. За онова щастие, което те целува и те прави част от зеленото си сърце.
Не е нужно да отидеш на края на света, за да станеш част от цялата тази красота. Просто тръгни от Ловеч. На 34 км. източно от града и на 8 км. южно от град Летница в източният край на Деветашкото плато, в местността „МААРАТА”се намира това райско кътче – най-голямата в България водна травертинова каскада – Крушунските водопади.
СЕЛОТО е малко. То се разположено по пътя от Ловеч за Левски. След разклонението за Александрово се завива на дясно и след няколко километра пред очите се разкрива Крушуна.
Една легенда разказва, че името на селото идва от КОРШУН. Така местните хора наричат един вид сокол, които и днес живее по тези места.
Тази земя е обитавана от траките. Хората тук вярват, че по местата от където извира водата в древността е имало тракийски светилища. Кои са били усдикензите – тракийско племе, за живота на което днес можем само да гадаем. Следите за тях се губят през далечният VІ – ІV в. пр.н.е. До нас са достигнали предметите от тракийската гробница, открита в местността Серодяк и 23 златни и сребъни съдове от прочутото Летнишко съкровище от времето на Одриският владетел Котис І.
После идват римляните строят крепостни стени. От крепостите “Калето” и “Даран-баран” е останало малко, но водопадите са тук. Водопадите и пещерите. Те изглеждат вечни и непреходни.
СМЪРТТА И БЕЗСМЪРТИЕТО НА ЧОВЕКА
Пещерите…Онези пещери приютили през ХІІІ началото на ХІV век исихастите. Те се стремили към уединение с Бога и намерили усамотение в околностите на пещерата „МААРАТА”. Там поставят основите на средновековен манастир, като издълбават няколко килии в труднодостъпните отвестни скали. Централната скална църква е издялана с вход, които води до молитвената килия. Едното жилищно помещение е широко 2,5 метра и дълбоко 2,6 м. Другата килия е по-малка .
Исихазмът е религиозна система, при която последователите й се отдават на пълно мълчание и в усамотение и молитви достигат до вътрешна хармония и до Бог. Тук, в тези пещери и край водопадите исихастите, свързани с Търновската книжовна школа са направили и няколко допълнително разширени ниши, в които са можели да пренощуват тези, които са търсили помощ за изцеление и духовно спасение.
Днес селото е малко. В него живеят около 450 души, предимно възрастни хора.
По-голямата част от къщите са стари, в традиционният за региона стил.
До водопадите се стига по екопътеката за около 15 минути. През 1995г. те са обявени за природна забележителност. В района има четири пещери: “Бонинската”(Попската) – 2753м., “Водопада”-1995м, “Урушка”(Пройновска) – 1600м. и “Горник”-1080 м. В Бонинската пещера се намира най-дълбокото подземно езеро в България.
Крушунските водопади пленяват. Създават усещането за екзотично приключение в царството на елфите. Това е една синьо-зелена приказка, която разказват растенията, водата, обраслите с мъх камъни, дърветата…
Чувството е невероятно. Мирис на зеленина и хлад. Водна стихия и пречистване.
Главният водопад се спуска от около 15 м. височина. Той се разделя на няколко ръкава. До изора на водопада се стига по стълбите по направената еко пътека, иначе местността е непроходима. Пещерата се казва „Водопада” и е покрита с бели образувания, които създават приказна, почти нереална гледка. Местните хора наричат покритието „Лунно мляко”. Водата пада и капките се разпръскват наоколо. Гледката е завладяваща. Каскадата е осеяна с множество прагове, водни басейнчета и невероятно красива растителност. Екзотика и спокойствие и някаква странна магия навява това място. Водопадът пее и разказва приказки. Поглъща думите ни и ние мълчим запленени пред цялата тази красота.
Мисля си дали така е изглеждало началото на света и в какво ли ще превърнат хората това място?
Дали и то ще бъде осеяно с боклуци след наплива на посетители или някой предприемчив местен феодал ще построи спа хотели или кои знае какво?!
Дайте оценка за пътеписа:
|
Много красива синьо-зелена приказка Желая ти успех
Прекрасен разказ!!!
Успех!
Думите са толкова обаятелни, колокото мястото, което описват!
Късмет!
И нови разходки!!!
Хубаво място и красиво описание
Благодаря на всички за милите думи. Поздрави:Камелия Мирчева
И природата е прекрасна,и описанието – също…….Когато чета пътеписа сякаш хладината от водопада достига до мен……..И колко ли още такива красиви места има в страната ни……….
Благодаря ти,Ками,за доставеното удоволствие…..
(Това сме ,ние , зааралиите!!!!!!!)
Браво.!!!!
Крушунските водопади са една забележителност, която трябва да посети всеки един българин. Това е едно от райските места на нашата страна което, както повечето не се рекламират, и дори са неизвестни и за българите. Ако не сте изживели своята вълшебна приказка, отидете там и бъдете в нея. Това, което ще видите и ще почувствате се описва трудно и с думи. Благодарение на словото на Камелия, който не е бил там придобива представа за тази вълшебна приказка. Отидете там и я прочетете!
…”Екзотика и спокойствие и някаква странна магия навявa…
Поглъща думите ни и ние мълчим запленени пред цялата тази красота.”
Браво,Ками!
Успех във всичко, което умееш, късмет във всичко, което независи от теб и сбъдване на всичко, за което мечтаеш.
Българка съм и задължително използвам кирилица, но на повечето хора наистина е нужно да напомняте. Това лято ’09 още една старозагорска група се докосна до тази красота. Пълни души и сърца! Свобода и полъх на Божествена омая!