100 Туристически обекта – Габровска област
етикети: 100 НТО, 100 НТО по области, Бачо Киро, Боженци, Габровска област, Дряново, Дряновски манастир, етъра, трявна
Представяме ви обектите, включени в списъка на 100 НТО, които се намират в Габровска област. Разбира се, започваме първо с града.
19. Габрово
Архитектурно-етнографски комплекс “Етъра”
Работно време: лятно 8:30-18:00 зимно 9:00-16:30;
почивен ден понеделник
Има печат.
Етъра е единственият по рода си етнографски музей на открито. Музеят е разположен в северните склонове на Стара планина, на 8 км южно от Габрово. “Етъра” дава представа за живота на типичното българско занаятчийско селище през втората половина на ХVІІІ в. и ХІХ в. Малките калдъръмени улички, каменните чешми, тътена на мелниците, газовите лампи, часовниковата кула, старите къщи пресъздават духа на българското Възраждане. В занаятчийските работилници са представени на живо над 25 занаята.
Музей на образованието – Априловската гимназия
Работно време 9:00-12:00; 13:00-17:00
Има печат.
Музеят на образованието в Габрово е създаден през 1973 г. и има за цел да издирва, събира, проучва и опазва писмени и веществени паметници на българското образование и да показва развитието му до наши дни. Музеят се помещава в източната част на историческата сграда на Априловската гимназия, построена през 1873 г. Пред сградата се намира паметникът, а в двора – гробът на идеолога на новобългарското образование – Васил Априлов.
20. село Боженци
Архитектурно-етнографски резерват
Рработно време 8:00-18:00
Печатът е в бюрото за информация.
Село Боженци е сгушено в живописните планински склонове на Централна Стара планина на 16 км източно от град Габрово. То е запазило старинния си вид от епохата на Българското възраждане и е съхранило ценни архитектурни и етнграфски паметници. Според легендата селото е основано от болярката Божана, която намерила подслон в Балкана заедно с деветте си сина след превземането на Велико Търново от турците през 1393 г. Къщите са разположени на двата бряга на р. Божанка. Високите каменни огради, кованите дъбови порти, малките калдъръмени улички, каменните чешми и мостове, малките дюкянчета носят неповторимата атмосфера на това райско кътче на България.
Вижте още много снимки от село Боженци
21.Трявна
Музей на резбарското и зографско изкуство
Адрес: ул. “П. Р. Славейков” № 27
Работно време лятно 9:00-18:00; зимно 9:00-16:30
Има печат.
Град Трявна е разположен в северните склонове на живописната Стара планина, в долината на Тревненска река. Старата част на града е обявена за архитектурен резерват, където са запазени около 140 паметника на възрожденската архитектура. Трявна се слави като средище на майсторите на дюлгерството, дърворезбата и иконописта.
“Даскаловата къща” – единственият в страната специализиран музей на резбарското изкуство е архитектурен паметник, строен през 1804-1808 г. Дърворезбованите тавани пазят спомена за първия български художествен конкурс (през 1808 г. двамата майстори Димитър Ошанеца и Иван Бочуковеца сключват облог за направата на дърворезбовани тавани). Работените в продължение на 6 месеца слънца по таваните и до днес остават недостижим връх в резбарското изкуство. Даскаловата къща е запазила облика на тревненските възрожденски майстори.
22. град Дряново
Музейна експозиция “Кольо Фичето”
Работно време 8:00-12:00; 13:00-17:00 без почивен ден
Има печат.
Експозицията е посветена и подробно запознава с живота и творчеството на най-прочутия възрожденски строител Колю Фичето (роден през 1880 в гр. Дряново). Макети и снимков материал представят класическите строежи на майстора и тяхната съдба, а колекциите зидарски, каменоделски и дърводелски инструменти онагледавят традициите и възможностите на строителния занаят от възрожденската епоха.
Дряновски манастир – църква и музейна експозиция
Печатът е в манастира.
Дряновският манастирът “Св. Архангел Михаил” се намира на 4 км югозападно от Дряново. Основан е през Втората българска държава – началото на XII век. Манастирът е крепост и убежище на българските будители и революционери по време на борбите за национално освобождение. Експозицията в музея е представена с богати колекции предмети, документи и снимки, свързани с историята на Дряново и манастира.
Пещера “Бачо Киро”
Работно време: лятно 9:00-18:00; зимно 09:00-16:00 без почивен ден
Печатът е при екскурзоводите.
Пещерата “Бачо Киро” се намира в живописните каньони на р. Андъка и р. Дряновска. Отстои на 300 м от Дряновския манастир в отвесна варовикова скала висока 25 м. Тук са намерени предмети, които доказват живот на хора по тези места още от древни времена. Това е първата благоустроена пещера в България. Тя представлява сложен четири-етажен лабиринт от пещерни галерии и разклонения около 3600 м. За посетителите са оформени два маршрута – кратък маршрут (25 минути) и дълъг маршрут (80 минути).
|
Хей, ако сте харесали тази статия, хвърлете око и на тези:
Коментирай чрез фейсбук: