Велико Търново – Балканската столица на културния туризъм
етикети: Арбанаси, велико търново, никополис ад иструм, Самоводската чаршия, Сарафкина къща, царевец
Върху три хълма в Северна България, по поречието на река Янтра са накацали къщичките на един от най-старите български градове – Велико Търново. Той отстои само на 100 км. от гр.Русе и на около 220 км. от София. С много културно-исторически паметници, пазещи и пренасящи във времето духа на средновековния и възрожденския българин, градът е идеална туристическа дестинация за пътешественици от страната и чужбина.
Ако забързаният посетител минава „пътьом” през града, той би могъл да се запознае с историята и културата на региона, посещавайки само Археологическия музей, на запад от площад „Съединение”.
А за тези, които разполагат с повече време, старопрестолният град пази уникални съкровища на историческата българска памет.
Сигурен повод за празнични чествания и разгръщане на наследственото богатство на Търновград е 22 март – празникът на града. На тази дата през 1230 г. българите побеждават епирския деспот кир Теодор Комнин при Клокотница. В чест на успешната битка по поръчение на Иван Асен II е построена църквата “Св. Четиридесет мъченици”.
Символ на възхода на Средновековна България е паметникът Асеневци, издигнат през 1985 г. по случай 800-годишнината от въстанието на Асен и Петър. По този повод е създаден и спектакълът “Звук и светлина”. Единствено в Европа и сред малкото в света аудио-визуалното шоу на хълма Царевец пресъздава в красиви цветови гами и подходящо подбрани музикални “епизоди” историята на Второто българско царство (1185 – 1396), в т. ч. времето на турското робство и Освобождението. Невероятна гледка се откроява от площада Цар Иван Асен II, точно пред крепостта.
Атрактивна е разходката на хълма Царевец. Посещението на дворцовия и патриаршеския комплекс е неповторимо като преживяване. В църквата на двореца са били положени мощите на известната светица Петка Търновска. Някога в крепостта е имало 23 храма и 4 манастира.
Сред културните паметници в столицата на Второто българско царство се открояват и творения на възрожденеца Кольо Фичето: Къщата с маймунката - построена през 1849 г. триетажна сграда, разположена на две улици между старите хали и Самоводската чаршия; музеят “Възраждане и Учредително събрание” в северната част на площад „Съединение”.
Възрожденски дух преследва посетителя на всяка крачка по улица “Гурко” – „оазис” от реставрирани къщички. Тук се намира и обявената през 1965 г. за паметник на културата с национално значение Сарафкина къща, построена за Димо Сарафина през 1861 г.
Символ на занаятчийско-търговския характер на стария град е Самоводската чаршия, създадена през 60-те и 70-те години на XIX век.
Любителите на изобразителното изкуство могат да се насладят на творби от различни периоди на българското изкуство, разглеждайки една от най-старите в страната галерии – Държавната художествена галерия.
Почитателите на българската поезия трябва да посетят къщата музей “Петко Р. Славейков” – родното място на поета, публициста, фолклориста и политика.
Често пътешественикът бива грабнат от видяното и в него се заражда порив за откриване на новото. Завладян от копнежа по непознатото, той би могъл да обиколи региона.
На 4 км от Велико Търново се намира архитектурно-музейният резерват Арбанаси (сред Стоте национални туристически обекта). В селището има 7 храма, в т. ч. и “Св. Богородица”, където можете да се поклоните пред чудотворната икона на Богородица, която според местните вярвания сбъдва желания.
На 6 км от града е разположен Патриаршеският манастир, известен с книжовната дейност на Евтимий Търновски. А на 7 км – Преображенският манастир, най-големият в областта. Смята се, че е построен по инициатива на царица Теодора-Сара и нейния син Иван Шишман.
Особено внимание заслужава археологическият резерват Никополис ад Иструм – римски и ранновизантийски град, разположен върху левия бряг на р. Росица, създаден по подобие на малоазийските градове.
Регионът с право се слави с богатството на културно-историческото си наследство.
А за младия посетител Великотърновският университет „Св. св. Кирил и Методий” поддържа жизнеността на студентския дух в града.
Изживяванията при съприкосновението с една автентично съхранена история са вълнуващи „болярски предизвикателства” за авантюристичния и жадния за открития дух на пътешественика.
|
Безспорно, Велико Търново и регионът около него са едно от най-благодатните места за туризъм в България.Манастири, крепости и всякакъв род други забележителности – тук има от всичко….и по много. Съвсем наскоро, по Самоводската чаршия отвори врати реставрираният Хан на хаджи Николи – едно от архитектурните чудеса на Майстор Кольо Фичето. Препоръчвам на всеки да го посети!!!
За тези от вас, които са решили да се разходят из Велико Търново, мога да препоръчам няколко заведения, в които можете да похапнете добре и да останете доволни от обслужването и качеството на храната.
1.На първо място за мен е Щастливеца. Проблема е че доста често няма празни места, но ако все пак се вредите ще останете много доволни от предлаганото разнообразие и обслужването..
2.Пицария ЛА Скала – също много приятно място, не далече от централната част на Търново. Обстановката е хубава, пиците са екстра, разнообразието е добро, а разбира се има и салатки и други неща за хапване. Обслужването също ми е харесвало винаги когато съм минавала от там.
3.Пицария ЕГО – на главната търговска улица ще я откриете. Доста голямо заведение и винаги почти може да откриете свободни маси. Храната е добра, обслужването също, а има и хубава гледка ако успеете да седнете на масите до панорамното стъкло.
И така, приятна разходка в Търново
В Търново е чудесно за разходка!
И аз съм хапвала на Щастливеца и го препоръчвам на всички. Наистина абсолютен недостатък е че е трудно да се вредиш за маса
Препоръчвам ви и да се разходите по магазините. Дрехите са страхотни и са на добри цени.
Datata na bitkara pri Klokotnica ne e li 9 mart 1230,a ne 22 mart, kakto e posocheno v materiala??
Извинявам се за латиницата…