Пътепис: Скален манастир в село Рояк
етикети: конкурс 2010, Провадийски скални манастири, Рояшки манастир, село Рояк
Ето още един прекрасен пътепис, които участва в Конкурса за пътеписи 2010 г.
Разказва ни Светла Йорданова
Признавам си, не бях чувала за Провадийските скални манастири. За мой срам си мислех,че в България няма кой знае колко такива манастири.
Случайно попаднах на малка статийка за манастирите в Провадийско и мисълта да ги открия не ми даваше мира.
Впечатли ме особено един от тях, който от писаното в нета се намираше до дългополското село Рояк (и името на селото ми се стори интересно, но това е тема на друга статия). И така, един топъл юлски ден поех на път, за да видя с очите си скалният манастирски комплекс до Рояк.
Село Рояк се намира на 65 км от Варна, на около 70 км от Шумен и на 4 км от Дългопол. Отбивката за селцето се вижда отдалеч и няма как да се сбърка посоката.
Винаги, когато няма точна информация за даден обект, първото нещо нещо, което правя е да открия или кметството или местната кръчма.
Тъй като пристигнах по време, когато кмета на селото беше в почивка се насочих съответно към кръчмата. За мое голямо съжаление и разочарование, никой не можа да ме ориентира как точно да стигна до скалния манастир. Повечето местни не бяха чували за него, за това реших да рискувам и да се опитам да го открия по начин проба-грешка (все пак не съм карала над 100 км, за да се отказвам). Няма да давам подробности по търсенето, само ще кажа, че след три неуспешни опита най- сетне го открих.
Рояшкият скален манастир се намира на около 2 км от селото, в една местност наречена Дженевиз канара, на ръба на Рояшкото плато. Комплексът е трудно достъпен, но много впечатляващ.
Според изследователите, скалната обител първоначално е изпълнявала ролята на тракийско светилище, което се датира от 3-5 век. По- късно през Средновековието се превръща в християнска монашеска обител.
В предверието на манастирската църква и днес могат да се видят надписи, които разказват за основаването на манастира. В тези написи се споменават и имената на двама от българските владетели – Михаил Асен и Иван Александър.
Манастирските килии са разположени на няколко нива от двете страни на скалния венец. Точно в средата на Г-образния скален венец могат да се видят множество малки ниши, за които се смята, че са изпълнявали ролята на гробници.
Ако решите да посетите този малко познат, но уникален скален манастирски комплекс до него водят няколко пътя, но непременно ще ви трябват указания от местните.
До манастира може да се стигне и с високопроходим автомобил, но е за предпочитане разходката до там. Тя ще ви отнеме най-много около 40-50 минути и е изключително приятна.
Дайте оценка на пътеписа
|
Хей, ако сте харесали тази статия, хвърлете око и на тези:
Здравейте, много интересен манастир. Не бях чувала за него. Може ли авторката да ни прати снимки и от вътре как изглежда манастира. Благодаря
На мен също ще ми е интересно да видя манастира отвътре, ако има снимки
Хм…това е скален манастир от 4 век, какво значи отвътре!?Тук може да разгледате само 1 или 2 “катакомби” отблизо за останалите ще ви трябва поне някакво въже…горе долу е така и в 3-те скални манастира в който съм ходил!
Според един местен овчар с който разговарях, манастира не е толкова неизвестен…идвали по 15 човека на ден, доста иманяри, както и голяма група англичани ..от софия ))
P.S. забравих да спомена, че намерихме парчета от глинени съдове, очевидно изровени от иманяри
[...] Скален манастир в село Рояк – Светла Йорданова – 16 гласа – оценка: [...]
D.CENOVA AKO VI INTERESUVA NE6TO ZA SKALNITE MANASTIRI V SELO ROQK,,,,,,,,MOGA I SNIMKI DA PUBLIKUVAM ,PODROBNI
здр HRISTOV ще ми е интересно ако публикуваш подробни снимки на скалния манастир