Изпитани съвети за предстоящия ви полет
етикети: летище, подготовка, полет, самолет, съвети, чекин
В една от предните статии ви представихме няколко съвета за вашия полет със самолет, а сега ще се опитаме да ви помогнем да се подготвите добре за полета и да се справите с препятствията по трасето.
Запознайте се с изискванията за багаж на авиокомпанията с която ще летите. Много често има разлики в разрешените килограми за ръчен и чекиран багаж в различните авиокомпании и различните цени на билети. Не пропускайте да се осведомите за това на какво имате право. В нормалните полети обикновено чекирания багаж е до около 20 кг, а ръчният до 8 кг. В т.нар нискотарифни полети обаче има наложени доста повече ограничения така че внимавайте особено там. Ако багажът ви надвишава значително позволените килограми, ще бъдете принудени да заплатите не малка сума за да ви разрешат да продължите с него. Понякога сумата може да е сравнима с цената на билета – особено за нискотарифните. Ако сте надвишили съвсем малко позволените килограми, може и да се смилят над вас и да ви пуснат, особено ако имате чаровна усмивка и се държите любезно и учтиво с персонала.
Списък на забранените вещи в ръчния багаж:
- ножове и други остриета от тоя род с изключение на пластмасови със заоблени краища
- ножици, бръсначи
- спрей
- течности над 50 мл.
- запалими неща
- инструменти
- запалки и кибрити
- взривоопасни неща
- бейзболни бухалки, стикове за голф
Тръгнете навреме за летището. Това е задължително правило. Оставете си достатъчно време за път до летището, в зависимост колк далеч сте и часът на полета, както и поне 2 часа на самото летище за всички процедури. Всъщност ако летището е от големите е хубаво да добавите още време за всеки случай, особено ако полетът е международен и има митническа проверка – понякога тя изяжда много време. Обикновено 45 мин. преди излитането на самолета затварят чек-ин гишетата, което означава че след този момент вие ще бъдете върнати и няма да можете да летите с този полет.
Запишете си номера на авиокомпанията. Понякога авиокомпаниите имат навика да прекратяват полети или да променят часовете. Без значение дали отивате на бизнес пътуване или просто пътувате за удоволствие това може да ви създаде голям стрес и главоболие. Преди полет бъдете така добри да запишете номера на авиокомпанията в тел. бележник на мобилния си телефон, защото се налага да бъде използван. Не е лошо малко преди да тръгнете за летището да се обадите за да проверите дали всичко е наред с вашият полет.
Направете багажа си уникален. Ако вашата чанта (или куфар) която пътува в багажното е уникална, шанса някой да я припознае и да я вземе вместо вас е доста по-малък. В същото време вие ще я разпознаете много по-лесно сред купищата други куфари.
За да направите това не е нужно да изхарчите много пари. Ето някои идеи:
- залепете цветно тиксо по някои пластмасови части на куфара
- използвайте стикери
- боядисайте с някакъв спрей част от куфара
- нарисувайте нещо ако ви се отдава
Направете си онлайн чек-ин за да имате по-удобни места. Повечето авиокомпании предлагат на сайта си възможност за т.нар уеб чек-ин, което ви дава възможност да си изберете места на самолета. Тази опция обикновено е достъпна от 48 до 24 часа преди полета. Също така ако по време, когато сте си правили резервацията е нямало възможност да изберете добри места, вероятно е 24 часа преди полета да има други свободни, защото авиокомпаниите винаги пазят места за VIP пътуващи и редовни клиенти и ако не се появят такива ги освобождават до 24 часа преди полета. Ако не успеете през уеб страницата, можете да направите същото и от чек-ин киоските на летищата. Разбира се в краен случай това може да направите и на гишето където предавате багажа си, но там вече може да е късно. За да добиете представа за разположението на местата във самолета на помощ ви идва сайта SeatGuru, където за всеки модел самолет е представена визуално карта на разположението на местата.
Не се тълпете на гейта, място в самолета има за всички. Дълго чакате да стане време за вашият полет в определеното за това място околко гейта (вратата през което минавата за да се качите на самолета или на автобусчето, което ще ви откара при него). Понякога чакането там може да е продължилтено и изнервящо, заради шума наоколо или липсата на удобни места. Но повярвайте ми, в самолета далеч не е по-удобно, затова когато обяват че е време за качване – не се блъскайте и не се ръчкайте опитвайки се да изпреварите другите. Това е абсолютно ненужно упражнение, защото самолетът няма да излети без вас или поне не докато не ви подканят за последно и не обявят поне 2 пъти името ви по радиостанциите. Ако не можете да преминете първи, то просто изчакайте тълпата да премине и тогава влезте вие. Ако бързате прекалено много има голяма вероятност да отнесете няколко лакти, да ви изпотъпчат и не на последно място да се изпотите и след това да се чувствате некомфортно. В самолета вашето място е запазено и няма как някой да ви го заеме.
Вземете си малък разклонител за контакт(power splitter). Ако ще имате повечко време при някои от прикачванията при смяна на полет и искате да използвате своя лаптоп докато чакате е хубаво да носите и малък разклонител за 220V, които струва 4-5 лв. На много от летищата няма достатъчно контакти, а така можете да споделите някой заедно с други хора. В хотела, където отсядате също може да се наложи да използвате тази джаджа, така че я препоръчваме за всеки пътуващ.
Носете по-дебела дреха с вас. Дори и в горещите летни дни може да ви стане адски студено по време на полета. Вземете някоя връхна дреха в допълнение към облеклото ви – няма да съжалявате.
Ще се радваме ако и вие споделите нещо от вашият опит с подготовката за предстоящ полет.
|
Хей, ако сте харесали тази статия, хвърлете око и на тези:
Има малки разминавания между опита ми и написаното в статията. Основно,и полезно за останалите читатели е относно съдържанието на багажа.Преди дни летях с нискотарифна компания.Колкото до течностите в ръчния багаж-производствената опаковка не трябва да надвишава 100мл. Всеки флакон трябва да е в найлоново пликче и всички флакони трябва да са в друг прозрачен плик или козметична чантичка. Лично съм виждала на монитора на проверяващите ножичка за нокти и нокторезачки,и не правят проблем на пътниците.
Huanita, мерси за включването.
За течностите си абсолютно права – 50мл даже бих казал е по-предпазливия вариант и задължително в отделни пликчета.
За ножичките – вероятно ако е много малка не би трябвало да има проблем. На мен лично един път ми взеха едно малко ножче с 2 см. острие, което даже не е остро и е част от комплект на Victorinox SwissCard – http://www.victorinox.com/product/1/100/1009/0.7100.TJ09
така че може всичко да се очаква в различните държави и е добре ако нямаме особена нужда от такива “опасни” предмети да ги сложим в чекирания багаж, за да избегнем проблеми.
Една хитрина, ако носите лаптоп в раницата си, която е за ръчен багаж. Аз за ръчен багаж ползвам едно куфарче на колелца, което ми подариха AMD преди две години и е чудесно за пътуване, но самото куфарче тежи поне 2 кила, а има и място специално за лаптоп, както и за други неща, при което куфарчето става повече от 7-8 килограма. Като давах големия багаж ме посъветваха като минавам за самолета да извадя лаптопа и да го държа в ръка. Така ръчния багаж намаля поне с 3 кила
Досещам се още нещо, което хората е хубаво да имат в предвид. На някои летища, на гишетата на нискотарифните компании има сглобена рамка с допустимите размери на ръчния багаж. Служител на компанията те наблюдава, дали ще успееш да натикаш багажа си в тази своеобразна рамка. Ако раницата ти е по-препълнена се налага да упражниш някакво насилие, докато се вмести. Ние си извадихме порцеланови и стъклени сувенири и ги сложихме по джобове на якета,или си ги държахме в ръце, иначе се налага сам да си ги потрошиш