Конкурс за пътеписи 2012: Люксембург – малката крепост
етикети: Конкурс за пътеписи 2012, Люксембург
Благодарим на Румяна Стоянова за прекрасната разходка в Люксембург. Като истински пътешествник тя се включи в конкурса за Пътеписи на Разходка.ком с два материала. Ето какво ни написа: ” Здравейте отново, изпращам ви още един -кратък и неотегчителен пътепис – за Люксембург.Снимките са мои, указала съм тяхното място в текста.За моите прекрасни 53 години съм обиколила някои места “по света и у нас” и смятам, че и истинските, и виртуалните пътешествия неизменно обогатяват човека. Усмихнати дни.”
Ако се намирате в Централна или Западна Европа-обезателно „отскочете” до херцогство Люксембург. Пътищата са прекрасни, граници няма и за часове може да обходите и да се насладите на забележителния „многоетажен” парк-градина, уютни кафенета и достолепни с възрастта си поддържани сгради.
Люксембург, незабележителен с размери и численост, е значим партньор на съседните си държави и участва активно в европейския живот. Още през І в. след Христа е заселен от римляните, през годините преминава през феодално владение и графство, което по-късно – през ХІVв. е обявено за херцогство.
През втората половина на ХІХ в. вече е самостоятелна и неутрална държава. След Втората световна война прекратява неутралитета си,като се присъединява към БеНеЛюкс през 1948 г., година по-късно – към НАТО и е една от шестте страни – учредителки на ЕС.
В средата на лятото, типично за района със своята свежест и по-ниски температури от родните горещи Балкани, за няколко часа успях да премина през цялата столица. Изходна точка ми беше северозападна Германия, така че с автомобил и навигация пробягах през европейските аутобани, и в прилично време, когато все още поздравът е “Morning”, започнах своята пешеходна обиколка.
Преминах през прекрасния мост, а отдолу се разкриваше свежа зеленина, подредена в огромна стъпаловидна градина. След насищане на очите на прекрасните растения, пипнати грижливо от човешка ръка, продължих към статуята на Свободата-символ на столицата, която е обявена и за европейска на културата през 2007 година.
Продължих към неизменните улички с кафенета, ресторантчета и магазини. Независимо на какъв език си задаваш въпроса-английски, немски или френски, усмихнатите столичани ти отговарят. Уличките са тесни, поддържани, сградите – прилепени.
Невероятен шанс беше преминаването на военни музиканти, събиращи възторжените погледи на минувачи и туристи. Момчетата и момичета се подредиха пред Двореца на Великия херцог и направиха стилно и стегнато подобаващо шоу.
След това продължих да надничам : кафене, магазин, банка,банка, кафене, магазин…Банките са навсякъде – в нови, остъклени сгради, в стари, респектиращи здания или даже немската Шпаркассе – кацнала в замък!
Банковото дело, металообработването, химията, туризмът, семейното земеделие определят люксембургската икономика . И това се отразява във високия стандарт на населението. Хората – слънчеви, всеки сантиметър – оползотворен, навсякъде – чистота, свежест и уважение. Вдишвайки лятната прохлада, се почувствах наистина европейка. Правейки “people watching” с чаша ароматно кафе или халба бира, си мечтаех да има много повече такива прекрасни места, включително и в родната страна.
Неслучайно римляните преди двайсетина века кръщават тази зелена земя като „малката крепост”. Ако имате възможност, посетете тази част на Европа. Ако все още не успявате, разходете се виртуално. И се насладете на предприемчивостта и находчивостта за настоящето и бъдещето на забързаните и ведри люксембургци.
Дайте оценка на пътеписа:
|
Хей, ако сте харесали тази статия, хвърлете око и на тези:
Аууу, страхотни снимки!
Много ми хареса разходката, благодаря