Червената крепост (Red Fort) – символът на Индия
етикети: Lal Qila, Red fort, Ред Форт, Червената крепост
Червеният форт днес се счита за една от светините на Индия. На 15.08 всяка година министър-председателя на Индия поздравява индииците с деня на независимостта от трибуната му. Националният флаг, сложен на крепостта не се сваля под никакви обстоятелства.
Огромната крепост, още наричана Лал Кила (Lal Qila) е разположен на брега на свещенната река Ямуна. Цялата сграда е построена от червен камък, от където явно идва и името и. Крепостта е построена от моголския император Шах Джахан, извествен с построяването на най-красивия и изящен паметник на любовта Тадж Махал. Строежът е започнал през 1638г. и е завършен през 1648г. Тогава сградата се е наричала още Qila-I-Мубарак (блажена крепост), тъй като е била резиденция на кралското семейство.
Аурангзеб – синът на Шах Джахан е първият и последен Моголски император, управлявал страната от Ред Форт.
В преворд Ред Форт или Лал Кила означават Червената Крепост. Впечатляващи са огромните размери на крепостта. Дължината на стените, които ограждат цялата крепост са дълги около 2, 5 километра, а височината е от 16 до 33 метра, като най-високата част гледа към града. Има два вдоха – единият е Делхи Гейт, а другият Лахор Гейт.
Лахор Гейт (Lahore gate) е входът за туристи. Цената е 250 рупий на човек. Влизайки през този вход вие веднага се озовавате на закрития пазар – Чата Чок(Chatta Chowk). Преди това е бил пазар, където търговците са продавали стоки на кралските особи от двореца, а сега е място от където туристите могат да си купят шарени сувенирчета, шалчета, чантички. След като преминете през този весел пазар ще достигнете до Naqqar Khana, още наречена Drum House. Тук се е събирала музикалната група на репетиции. В момента това място е музей.
Вървейки по пътеката стигате до място, което се нарича Диван-и-ААМ. Това е голяма зала за публични аудиенции. Тук е седял императора в цялото си величие и е разрешавал проблемите на населението. Тук са се приемали молби, искания и жалби на гражданите.Залата е с богато украсена трон-тераса за имератора. Колоните и парапета отделящ императора от общността са изрисувани със злато и сребро. За направата на този трон са били наети известни френски дизайнери и художници.
На времето тук са се постилали боркатени красиви килими, които са подчертавали изяществото и разкоша на сградата. Все още стоят и халките, на които са окачали завеса да закрият залата, когато е имало силно слънце. Всеки посетил Ред Форд застава и се снима пред величествения трон. Това направихме и ние
След като заобиколите в ляво от Диван-и-ААМ попадате в голям двор, където са личните гради на Императора. Дворецът – Кас Махал. Състои се от зала за молитва, спални и една изписана красива зала, която се е ползвала за трапезария. Джамията Моти Масджит, наричана още Перлената Джамия, защото е цялата от бял мрамор.
Джамията е била построена от Аурангзеб и е използвана за молитви. Трите големи зали в двореца са обкръжени от водни канали, наречени Нар-и- Беищ. В североизточната част на крепостта се намира кула, наречена Шах Бурдж, която е служила за водоемен източник от река Ямина за захранване на водните канали. Целият дизайн на двореца се базира на идеята за „Рая- както е описан в Корана”. Надписът вътре в двореца гласи „ Ако има има рай на земята, той е тук, той е тук!”. Хиндуисткото влияние върху Моголската архитектура може да се забележи във всички зали, въпреки факта че дворецът е построен с прототипи на ислямска архитектура.
Градината на Двореца в Ред Форт е една от основните забележителности, защото тя ви дава пълна представа за величието на Моголските градини. Градината се нарича още Hayat Baksh. Друга градина в двореца е Лунната градина. Нарича се така, защото в нея е имало цветя, които разцъфват на лунна светлина.
До двореца се намира друга зала Диван-И-Кас – богато декорирана зала. Това е може би най-красивата зала. Мраморните колони са декорирани с полускапоценни камъни в красиви цветни мотиви. Тук Императорът и съветниците му заседавали по важни държавни въпроси.
Моголите са съчетали персийския архитектурен стил с принципите на симетрията и оптическата илюзия. Въоръжете се с фотоапарати и видиокамери, защото си заслужава да се снима тази красота.
Всеки ден може да посетите Ред Форт, като може да останете в крепостта до около 20:30 часа. След това учиво ще ви подканят, да се отправите към изхода. От 21:00 часа започа светлинното шоу, което за съжаление ние не успяхме да видим, но имаме надежда че и това ще стане.
Градинките в района са добре поддържани и местните ги използват за пикник или пък просто да си подремнат на свежата тревичка. Ако имате време и желание, можете да се възползвате и вие.
Видео материал от посещението ни в Червения Форт
Кога да посетите Червената крепост в Делхи?
За европейците най-щадящо е времето от м.Октомври до м.Май. Това е туристическият сезон в Делхи. Температурите не се прекалено високи и ще имате времето и спокойствието да се насладите на изящните индийски паметници на красотата, вярата и величието. В близост до Ред Форт са джамията Джама Масджит, огромния шарен пазар Чандни Чок и един прекрен джайниски храм.
Вижте и останалите снимки от нашето посещение в Ред Форт в Галерията на Разходка.ком
|
Хей, ако сте харесали тази статия, хвърлете око и на тези:
[...] крепост (Red Fort) – символът на Индия http://razhodka.com/2010/08/red-fort-%d1%87%d…%81%d1%82/ в Любими преди 1 минута edno23.com Начало контакти [...]
Колко много история има в Индия! Това е уникална страна, която искам да посетя някой ден, а до тогава ще чета всичко, което списвате тук в блога.
ТОВА Е СТРАНА С МНОГО ИНТЕРСНА И ДРЕВНА КУЛТУРА!БИХ БИЛА МНОГО ЩАСТЛИВА АКО МИ СЕ ОТДАДЕ ВЬЗМОЖНОСТ ДА Я ПОСЕТЯ И ДА СЕ НАСЛАДЯ НА ЦЯЛАТА И ПРЕЛЕСТ:))))))))))))0
До Сипайското възстание през 1857г. тук се е намирала резиденцията на моголските императори. Много интересно място наистина. И аз бих искала да го посетя. Искренно ви завиждам и продължавам да следя сайта за нови статии.